Slovensko potvrdzuje záväzok dodávať plyn na Ukrajinu

Slovenská diplomacia uisťuje ukrajinských partnerov, že svoje záväzky v súvislosti s reverznými dodávkami plynu na Ukrajinu dodržíme.

08.10.2014 15:50
debata (46)

Vyhlásil to pri tohtotýždňovej návšteve Ukrajiny štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Burian. „Rozumieme, aká je táto záležitosť pre Ukrajinu dôležitá. Je to jedna z najdôležitejších vecí v rámci energetickej bezpečnosti,“ cituje Burianove slová agentúra Interfax. Ako dodal, za slovenskú stranu môže potvrdiť záväzok zabezpečiť reverzné dodávky plynu. „Tieto dodávky sa momentálne realizujú a dosiahnu 10 mld. metrov kubických za rok,“ dodal Burian.

Štátny tajomník slovenského rezortu zahraničných vecí sa k tejto téme vyjadroval v rámci stretnutia diplomatov Visegrádskej štvorky a Ukrajiny. Visegrádske štáty pritom podľa Interfaxu Ukrajine taktiež navrhli projekt energetickej udržateľnosti. „Veríme, že by to pomohlo Ukrajine znížiť závislosť na energetických zdrojoch zo zahraničia, najmä znížením spotreby v súkromnom sektore a znižovaním energetických strát,“ doplnil Burian.

Reverzný tok dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu bol po testovaní do komerčnej prevádzky spustený 2. septembra tohto roka. Plynovodom, spájajúcim slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, je možné dodať našim východným susedom ročne zhruba desať miliárd metrov kubických plynu, čiže približne 27 miliónov metrov kubických denne. Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod Ukrajincom dodávajú jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme, čiže 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Po dosiahnutí maximálnych objemov prepravy sa vďaka slovensko-ukrajinskému reverzu pokryje približne 20 % z celkovej spotreby plynu na Ukrajine, ktorá je v súčasnosti bez dodávok plynu z Ruska. Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #plyn #Ukrajina