Rusko si chce uskladniť plyn v Maďarsku

Rusko si rezervovalo v Maďarsku skladovací priestor v zásobníkoch zemného plynu pre 700 mil. kubických metrov plynu určeného pre európskych zákazníkov.

08.10.2014 15:46
plyn, oheň, sporák Foto:
Ilustračné foto
debata (25)

Obe krajiny sa na tom dohodli minulý mesiac, informoval v stredu maďarský ekonomický denník Napi Gazdaság, ktorý citoval nemenované zdroje. Rusko chce tento plyn použiť na zásobovanie európskych klientov počas zimy, uviedli podľa denníka zdroje oboznámené s problematikou.

Moskva plánuje plyn v Maďarsku uskladniť v závere tohto mesiaca, uviedol Napi Gazdaság. Ruská spoločnosť Gazprom sa v septembri s Maďarskom dohodla na zvýšení dodávok po tom, ako maďarská firma FGSZ, ktorá prevádzkuje plynovody, uviedla, že zastaví dodávky na Ukrajinu. Gazprom a Kyjev sa sporia o cenu plynu. Dodávky Ukrajine Gazprom 16. júna zastavil, čo vyvolalo obavy, že Kyjev by mohol odčerpávať plyn, ktorý sa cez ukrajinské územie prepravuje do Európy.

Maďarsko je výrazne závislé od dodávok ruského plynu. Krajina ročne spotrebuje zhruba 9 mld. kubických metrov plynu, pričom väčšina spotreby sa pokrýva prepravou cez Ukrajinu. Maďarsko tiež ťaží plyn, a to v objeme zhruba 1,5 mld. kubických metrov ročne a dokáže uskladňovať približne 6 mld. kubických metrov. Srbsko tiež signalizovalo, že plánuje uskladniť v Maďarsku zhruba 150 mil. kubických metrov plynu.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Rusko #plyn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy