Líbyjčania žalujú americkú banku, vraj zneužila ich neskúsenosť

Líbyjský štátny fond požaduje miliardu dolárov od americkej banky Goldman Sachs.

06.10.2014 20:04
debata (20)

Počas pondelkového predbežného pojednávania pred londýnskym súdom ju obvinil, že využila neskúsenosti predstaviteľov fondu a presvedčila ho k rizikovým investíciám, ktoré sa nakoniec ukázali ako stratové. Informovala o tom agentúra AFP. Banka obvinenia odmieta.

Spor sa točí okolo deviatich transakcií v celkovej hodnote 1,2 miliardy dolárov, ktoré sa uskutočnili v roku 2008. To je dva roky po založení fondu, ktorý nesie názov Libyan Investment Authority (LIA) a ktorého úlohou je spravovať príjmy z predaja líbyjskej ropy.

Fond tvrdí, že americká banka presvedčila jeho zle informovaných predstaviteľov, aby začali obchodovať na trhu s takzvanými derivátmi, čo sú komplexné finančné nástroje. Investície vraj kvôli finančnej kríze stratili skoro všetku hodnotu a v roku 2011 sa ukázali byť bezcenné.

Podľa fondu mal Goldman Sachs z týchto investícií maržu v rozsahu až 350 miliónov dolárov. U britských súdov sa pritom spravodlivosti domáhajú desiatky klientov Goldman Sachs, ktorí tvrdia, že im boli predané nevhodné finančné produkty. Sú medzi nimi napríklad talianske regióny, ale aj nemecké vodárenské podniky. Prípad s líbyjským fondom je medzi nimi ale najväčší, upozorňuje agentúra Bloomberg.

Právnička pracujúci kedysi pre líbyjský fond Catherine McDougallovú v súdnych spisoch uviedla, že ju šokovalo, aké tesné vzťahy medzi fondom a americkou bankou za režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího panovali. Banka Goldman Sachs údajne brala zamestnancov fondu na okázalé exkurzie do Maroka, kde sa vraj hojne popíjalo a k dispozícii tam boli tiež dievčatá.

Goldman Sachs tvrdí, že predstavitelia fondu, s ktorými vraj banka mala profesionálne vzťahy, si riziko veľmi dobre uvedomovali a niektorí z nich boli veľmi skúsení pracovníci.

Líbyjský fond očakáva, že súd sa začne začiatkom budúceho roka. Obe strany by ale dovtedy mohli dospieť k mimosúdnej dohode.

Kaddáfího v roku 2011 počas ozbrojeného konfliktu medzi povstalcami a provládnymi vojakmi zosadili a zabili. LIA sa do jeho smrti rozrástol na druhý najväčší štátny investičný fond v Afrike. Niektoré jeho investície ale mali katastrofálne výsledky a viedli k snahám o reštruktura­lizáciu, vyšetrovanie regulátorov a k žalobám o miliardy dolárov.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Líbya #banky #Goldman Sachs