Trhom sa po škótskom referende uľavilo

Hlasovanie Škótska za to, aby zostalo súčasťou Veľkej Británie, prinieslo úľavu tým, ktorí investujú do britských finančných aktív.

19.09.2014 10:28
debata

„Hlasovanie odstraňuje veľkú politickú a ekonomickú neistotu,“ vyhlásili v piatok analytici banky HSBC. Martin Gilbert, generálny riaditeľ Aberdeen Asset Management, uviedol, že britskí investori „privítajú zmenšenie neistoty“. Konštatoval, že obe strany sa teraz musia spojiť a jednotne smerovať vpred. Dodal, že bez ohľadu na výsledok referenda by Škótsko mohlo smerovať k „prosperujúcej budúcnosti“.

Lloyds Banking Group v piatok vyhlásila, že si v Škótsku ponechá „významnú prítomnosť“ a sústreďuje sa na podporu poskytovania úverov na nákupy domov a firmám. Banka Lloyds sídliaca v Edinburghu bola jednou z piatich peňažných ústavov, ktoré minulý týždeň uviedli, že presunú svoje sídla alebo činnosť do Anglicka, ak by Škóti hlasovali za nezávislosť. „Skupina je hrdá na svoje silné škótske dedičstvo. Naďalej sa úplne sústreďujeme na podporu domácností a firiem v Škótsku rovnako ako vo zvyšku Spojeného kráľovstva,“ povedal hovorca banky.

Britská centrálna banka nevydá nijaké vyhlásenie po tom, ako škótski voliči v referende o nezávislosti rozhodli, že ich krajina zostane súčasťou Veľkej Británie. Povedal to v piatok hovorca Bank of England (BoE). Guvernér banky Mark Carney pred hlasovaním povedal, že BoE má záložný plán pre prípad, že by v referende zvíťazili stúpenci samostatnosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #nezávislosť #Škótsko