Rozpočet na roky 2015–2017 umožňuje tiež prvýkrát od krízy čerpanie z rezerv. Moskva obmedzuje výdavky v situácii, keď západné sankcie pre ukrajinskú kríze zhoršujú útlm ruskej ekonomiky, uviedla agentúra Reuters.
Rozpočet predpokladá zastavenie rastu reálnych miezd, rast inflácie a ďalší pokles kurzu rubľa. Vláda čaká, že s pomocou obmedzenia výdavkov udrží deficit v najbližších rokoch na úrovni 0,6 percenta hrubého domáceho produktu, povedal minister financií Anton Siluanov. Kvôli západným sankciám bude pre Rusko ťažké pokryť deficity pôžičkami na zahraničných trhoch.
Premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že vláda aj napriek ťažkostiam udrží nízky štátny dlh, zaistí makroekonomickú stabilitu a splní sociálne sľuby. „Je to prvýkrát, keď sa práce na trojročnom federálnom rozpočte odohrávajú za takej ťažkej situácie, keď hospodársky útlm zosilňuje zavádzanie sankcií na jednotlivé sektory ekonomiky a keď musíme ďalej upravovať už aj tak úsporný rozpočet,“ povedal Medvedev.
Siluanov informoval, že trojročný plán počíta v budúcom roku s vytvorením protikrízového rezervného fondu v objeme 190 miliárd rubľov. Peniaze z neho by vláda použila len v prípade výraznejšieho poklesu cien ropy.
Vláda po nedávnom poklese svetových cien ropy v rozpočte znížila predpokladanú priemernú cenu suroviny, u ktorej sa doteraz počítalo s úrovňou 96 dolárov za barel. Na príjmoch z predaja ropy a zemného plynu stoja zhruba dve tretiny ruského vývozu a polovica príjmov do federálneho rozpočtu. Každé zníženie ceny ropy o jeden dolár znamená ročnú stratu zhruba 1,4 miliardy dolárov na strane rozpočtových daňových príjmov.
Ruské ministerstvo hospodárstva ponechalo v auguste odhad rastu ekonomiky v tomto roku bez zmeny na 0,5 percenta z vlaňajšieho tempa 1,3 percenta a z predvlaňajších 3,4 percenta. Na rok 2015 ho ale znížilo na jedno percento z doterajších dvoch percent a nižšie sú aj odhady na ďalšie dva roky. Ministerstvo financií odhaduje v rozpočte pre budúci rok rast HDP o 1,2 percenta.