Rusko obnoví šrotovné na autá

28.08.2014 17:09

Rusko chce od septembra podporiť predaj nových áut takzvaným šrotovným. Celkovo chce vláda v tomto roku vyčleniť na tento účel desať miliárd rubľov (208 miliónov eur). Oznámil to vo štvrtok ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Predaj áut v krajine tento rok prudko klesá pre spomalenie ekonomického rastu, ktoré prinútilo ľudí odložiť veľké nákupy. V posledných mesiacoch sa situácia výrazne zhoršila pre ukrajinskú krízu.

Minister priemyslu a obchodu Denis Manturov očakáva, že vďaka príspevku na likvidáciu starého vozidla by sa mohlo predať viac než 170 000 nových osobných a nákladných áut a autobusov. Program bude určený pre fyzické i právnické osoby a bude možné ho využiť v prípade, že kupujúci pri nákupe nového vozidla ponúkne na zošrotovanie vozidlo staršie ako šesť rokov. Výška príspevku sa má pohybovať od 40 000 do 350 000 rubľov (zhruba 830 až 7300 eur).

„Pokiaľ ide o budúci rok, všetko bude závisieť na tom, ako sa vyvinie situácia na trhu a výroba automobilov. Rozhodnutie neprijmeme skôr ako v polovici septembra budúceho roka,“ dodal Manturov k možnému oživenie programu aj v roku 2015.

Podľa ruského podnikateľského zväzu AEB predaj osobných a ľahkých nákladných áut v Rusku v júli klesol medziročne o 23 percent; prepad sa tak zrýchlil zo 17 percent v predchádzajúcom mesiaci. Za sedem mesiacov roka bol predaj nižší o desať percent. Za celý tento rok sa má predaj znížiť o 12 percent na 2,45 milióna vozidiel, napísala agentúra Reuters.

Interfax upozornil, že program šrotovného v Rusku už bežal od 1. januára 2010 do 31. decembra 2011 V roku 2010 bolo na program vyčlenených 11,6 miliardy rubľov a v ďalšom roku 18,45 miliardy rubľov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #automobilky #šrotovné
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku