„My máme zatiaľ hlásenú 1,5 milióna eur stratu,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. Ako tvrdí, je ťažké povedať, či ceny potravín vzhľadom na súčasnú situáciu zlacnejú, alebo zdražejú, ako totiž podotýka, masívny nával potravín na slovenský trh ešte neprišiel. V súčasnosti však už zaznamenali tlak na nákupné ceny, o tom, že sa to prejaví aj na cenách pre spotrebiteľov, celkom presvedčený nie je.
Slovenským výrobcom a exportérom, ktorí vyvážajú na zahraničné trhy odkazuje, že je tu priestor pre ich produkty aj na domácom trhu. „Pokiaľ by stratili exportné trhy, je možné túto kapacitu umiestniť na území Slovenskej republiky. Nepriamo by to mohlo pomôcť aj väčšej ponuke slovenských potravín na našom trhu,“ povedal šéf agrorezortu.
Ministerstvo zatiaľ eviduje pre stratu exportných trhov nahlášky od troch spoločností, a to od Rajo Bratislava, Senoble Zvolen a Gemermilk Rimavská Sobota, ktoré udávajú škodu celkovo 2,3 mil. eur. Jahnátek hovorí, že aktuálne sú vo fáze, kedy získavajú podnety z trhu tak, aby pri prijímaní záverov na úrovni Európskej komisie vedeli prezentovať aj záujmy slovenských výrobcov. Minister zároveň pripomína, že vzhľadom na ruské embargo si vyhradili právo, pokiaľ príde k razantnej deformácií trhu, zastaviť dovoz niektorých potravín.
Rezort od uvalenia sankcií už prijal isté opatrenia. Okrem iného zvýšil počet kontrol na dovoz potravín. Od 11. do 19. augusta vykonali inšpektori na cestách 23 kontrol, v rámci ktorých si posvietili na 141 zásielok. Inšpekciou prešlo 217 druhov potravín v objeme 377 ton, z čoho 18,5 tony nevyhovelo. Udelených bolo 27 pokút, žiadna zo zásielok vrátená nebola. Inšpektori skontrolovali aj 181 nahlášok dovozov, päť z nich nezodpovedalo tomu, čo dovozcovia deklarovali. „Stav, ktorý sme zistili za prvých deväť dní bol v celku uspokojivý,“ zhodnotil Jahnátek.