Váhostav mešká s úsekom D1, nový termín je neznámy

Ďalší, už tretí plánovaný termín ukončenia meškajúcej stavby prvého úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov nie je stále známy. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) novú lehotu zatiaľ nezverejnila.

15.08.2014 15:40
debata (11)

„Na prvom úseku D1 Jánovce – Jablonov evidujeme požiadavku zhotoviteľa na predĺženie termínu výstavby. Požiadavka je v štádiu posudzovania stavebným dozorom,“ potvrdil pre agentúru SITA hovorca NDS Michal Fúrik. Deväťkilometrový úsek diaľnice pri Levoči mal byť odovzdaný do užívania pôvodne koncom minulého roka a naposledy minulý mesiac.

Diaľničiari zaplatili zhotoviteľovi za vykonané práce do konca júna tohto roka 51,9 mil. eur. Pôvodná zmluvná cena, za ktorú sa spoločnosti Váhostav – SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s. zaviazali postaviť prvý úsek D1 Jánovce – Jablonov, bola 59,94 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Jej súčasťou aj rezerva v objeme 5,2 mil. eur pre vykonanie nepredvídaných prác z dôvodu zmien podmienok. „Aktuálna zmluvná cena je 67,6 mil. eur,“ spresnil Fúrik.

Stavbári požiadali o predĺženie lehoty výstavby diaľnice už pred dvoma mesiacmi. Podľa informácií mali žiadať navyše šesť mesiacov, ktoré by mali k dispozícii na práce. Diaľnicu pri Levoči začali stavať pred troma rokmi. „Sklzy vo výstavbe na úseku D1 Jánovce – Jablonov sú v poslednom období spôsobené vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok. Všetky zmeny bude potrebné aj projekčne zapracovať,“ zdôvodnil vo štvrtok pre agentúru SITA meškanie prác hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Odsúhlasených osem zmien nad 100 tis. eur na stavbe prvého úseku D1 Jánovce – Jablonov má objem 12,89 mil. eur, čo je 21,5 % pôvodnej zmluvnej ceny. Z tejto sumy najviac stoja záchranné práce súvisiace s možným zosuvom v skalných zárezoch v dĺžke 950 metrov, a to 6,55 mil. eur. Napríklad, náklady na práce pre nepredvídateľné podmienky pri odkopoch zeminy v trase diaľnice sú 4,5 mil. eur. Zmena zakladania mosta z veľkopriemerových pilót na mikropilóty z dôvodu odlišných geologických podmienok zistených pri realizácii prác si vyžiadala 505,5 tis. eur a sanácia podložia násypov diaľnice v dĺžke pre zvýšené hladiny podzemnej vody v dĺžke 525 metrov takmer 498 tis. eur.

Sanačné opatrenia systémom odvodňovacích rebier, ktorými sa odviedla voda z podložia násypu, stoja vyše 423 tis. eur. Súčasťou tejto sumy sú aj opatrenia pre zmeny geologických podmienok, vypracovanie novej dokumentácie stavebného povolenia pre novú normu viažucu sa k oceľovým zvodidlám či technologická úprava zeminy. Sanácia podložia násypu diaľnice pre výver vody a odvodnenie svahu má náklady takmer 142 tis. eur, doplnkový geologický prieskum na zistenie rozsahu nevhodného podložia násypu a technické riešenie založenia násypu spolu s inými opatreniami okolo 141 tis. eur. Vypracovanie zjednodušenej dokumentácie pre zmenu stavebného povolenia bude stáť 130 tis. eur.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #stavebníctvo #Váhostav
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy