K novele o dani z príjmov prišli stovky pripomienok

Opatrenia navrhované v novele zákona o dani z príjmov, ktorú rezort financií predložil iba tento mesiac, narazili na nesúhlas mnohých subjektov.

30.07.2014 15:33
debata (5)

V pripomienkovom konaní k návrhu totiž ministerstvu poslali vyše 620 pripomienok, z toho až 283 zásadných. Medzi pripomienkujúcimi organizáciami sú pritom okrem štátnych a verejných inštitúcií najmä zamestnávateľské zväzy a rôzne obchodné, podnikateľské a záujmové združenia.

Predkladateľ návrhu tvrdí, že vzhľadom na dôležité opatrenia v boji proti daňovým únikom je prirodzené, že bolo predložených viacero podnetov. “Musíme však rozlišovať, či ide o konštruktívne podnety alebo len o snahu zachovať súčasný stav, a tým pádom aj priestor pre daňové úniky, čo nemôžeme akceptovať,” uviedol rezort financií v reakcii pre agentúru SITA. Ako dodáva, vznesenými pripomienkami sa bude zaoberať a bližšie sa k nim bude môcť vyjadriť až po ich vyhodnotení.

Ministerstvo financií pritom v novele navrhlo viaceré zmeny. Sprísniť chce definíciu daňových a nedaňových výdavkov, zaviesť limity pri kúpe vozidla určeného na podnikanie, či zaviesť zmeny v odpisovaní. Súčasťou zmien bola aj navrhovaná podpora pre podniky zaoberajúce sa výskumom a vývojom. Návrh odôvodňovalo ministerstvo snahou podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť.

Viaceré subjekty však návrhy ministerstva tak zrejme nevnímajú. Kritike zo strany Asociácie súkromných lekárov sa napríklad nevyhol návrh zaviesť povinné registračné pokladnice pre lekárov. Americká obchodná komora na Slovensku zase nesúhlasí s navrhovanými zmenami v odpisoch či s posudzovaním daňových nákladov. Živnostenská komora žiada ponechať možnosť odpisovania finančného lízingu.

Podnikateľským združeniam sa však nepozdáva ani sprísňovanie podmienok pri administratíve. Klub 500 tiež napríklad upozorňuje, že navrhované zmeny spôsobia dodatočné administratívne zaťažovanie daňovníkov pre zmeny softvérov vzťahujúcich sa na daňové odpisy. Navrhuje aj zrušenie limitu na kúpu áut do podnikania. Tvrdí totiž, že pokiaľ podnikateľ pravidelne odvádza dane a odvody, nemal by ho štát obmedzovať vo výbere vozidla.

Viacerým inštitúciám sa zdá tiež slabá navrhovaná podpora inovatívnych spoločností. Percento navýšenia daňových výdavkov tak oproti 25 %, s ktorými prišlo ministerstvo financií, navrhujú výrazne zvýšiť. Klub 500 hovorí o 75 %, podobne však uvažujú aj na rezorte hospodárstva, kde navrhujú 60 %. Zhodujú sa v tom, že navrhovaná podpora nebude v porovnaní s okolitými štátmi atraktívna a spoločnosti, ktoré robia výskum a vývoj v zahraničí, ho u nás preto robiť nebudú.

Medzi stovkami pripomienok je aj avizovaná hromadná pripomienka iniciovaná poslancom Národnej rady SR Miroslavom Beblavým. Ten chce dosiahnuť, aby rovnako ako rezort financií navrhuje limitovať v cene nákupov áut podnikateľov, boli limitované aj inštitúcie verejnej správy. Pri rozpočtovom deficite by si tak drahšie auto ako 48 tis. eur nemohli zaobstarať ani vo verejnej správe.

Ministerstvo financií tak v súčasnosti čakajú rokovania s pripomienkujúcimi subjektmi. Výsledná podoba návrhu novely tak zatiaľ zostáva otvorená.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #ministerstvo financií