Tretinu bohatstva Číny vlastní jedno percento ľudí

29.07.2014 09:44

Čína bohatne, majetkové rozdiely medzi obyvateľmi krajiny sa ale prehlbujú.

Tretinu imania krajiny vlastní jedno percento Číňanov, napísal britský denník The Guardian s odvolaním sa na závery prieskumu vykonaného Univerzitou v Pekingu. Najväčšie rozdiely sú pritom medzi zámožným východným pobrežím a chudobným vnútrozemím.

Výsledky prieskumu univerzity zverejnili čínske štátné médiá. Záverom je, že krajina ako celok bohatne. Čisté imanie priemernej čínskej domácnosti vzrástlo za dva roky o 17 percent, v roku 2012 tak činilo 71 000 dolárov. Veľkým problémom je ale nerovnomerné rozdelenie bohatstva. Štvrtina najchudobnejších tak vlastní len jedno percento imania čínskej spoločnosti.

Čínska štúdia čerpá z údajov z roku 2012 a ukazuje, že takmer tri štvrtiny imania čínskych domácností pochádza z investícií do nehnuteľností.

Hodnota ukazovateľa rozdelenia príjmov v spoločnosti, Giniho koeficientu, za posledných 20 rokov strmo rastie, a ukazuje tak na rastúcu nerovnosť, uvádza The Guardian.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #bohatstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku