Ekonomické riziká okolo Ukrajiny

Napätá situácia okolo vývoja na Ukrajine začína ovplyvňovať aj európsku ekonomiku.

19.07.2014 11:30
debata (13)

Časť investorov už utlmila investície v Rusku a podobný efekt môžu mať aj najnovšie sankcie USA proti Rusku. EÚ je však zatiaľ vo vzťahu k prijatiu skutočných sankcií opatrná, keďže Rusko je dôležitým dodávateľom energií a mnohé krajiny tam majú svoje záujmy.

Prečítajte si tiež Západ pritvrdil sankcie proti Rusku.

Oslabenie vývozu do Ruska už začali pociťovať Nemci, pre ktorých je Rusko jedenástym najväčším obchodným partnerom. V Nemecku od tohto vývozu závisí viac ako 300–tisíc pracovných miest. V Rusku je aktuálne aktívnych približne 6,2 tisíca nemeckých firiem, ktoré tam investovali 20 miliárd eur.

„Nemecké firmy sa snažili v posledných rokoch presúvať časť vývozu z Európy, ktorá bola zasiahnutá krízou, smerom do Ruska. Krátkodobo to môže poškodiť ich ekonomiku, pretože môže trvať nejaký čas, kým si nemecké firmy nájdu za Rusko náhradné odbytisko,“ hovorí analytik finančných trhov z Next Finance Jiří Cihlář.

Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank, však upozorňuje, že nemecký trh práce s viac ako 40 miliónmi pracujúcich by situácia nemala zatiaľ výrazne oslabiť.

„Treba povedať, že aj nemecká kancelárka Angela Merkelová volala po zavedení tvrdších sankcií proti Rusku, teda si je isto vedomá možného dosahu na nemeckú ekonomiku,“ tvrdí Daňhel.

Prípadné pribrzdenie rastu nemeckej ekonomiky by sa s niekoľkomesačným oneskorením mohlo podpísať aj pod slovenský hospodársky rast, keďže Nemecko je naším najvýznamnejším obchodným partnerom. Zo Slovenska mieri pätina vývozu do Nemecka a ďalších viac ako 14 percent do Českej republiky. Z Česka zasa smeruje do Nemecka viac ako tretina všetkých exportov. Už doterajšie geopolitické napätie sa podpísalo pod pokles nemeckej podnikateľskej dôvery na najhoršiu úroveň od konca vlaňajška.

„Ukazovateľ budúcich očakávaní nemeckých podnikateľov podľa inštitútu IFO sa zhoršil na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho októbra. Ukazovateľ očakávaní nemeckých investorov podľa inštitútu ZEW sa zase prepadol na najhoršiu úroveň od konca roku 2012,“ opisuje hlavný analytik Sberbank Vladimír Vaňo.

Analytici tvrdia, že v prípade ďalších sankcií proti Rusku môže dôjsť k väčšiemu spomaleniu rastu európskej ekonomiky vrátane slovenskej. Prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory Eric Schweitzer však v rozhovore pre piatkové vydanie denníka Berliner Zeitung povedal, že pre Nemecko ďalšie sankcie znamenajú menšiu hospodársku záťaž ako pre Rusko. Uvalenie sankcií vo forme čierneho zoznamu osôb a najnovšie možno aj ruských firiem pritom označil za správny krok.

„Závislosť Ruska od Nemecka a Európskej únie je výrazne väčšia ako závislosť nemeckých firiem od Ruska. Konflikt preto postihol ruskú ekonomiku oveľa silnejšie ako nás,“ povedal Schweitzer.

Rusko podľa neho poškodzuje odlev zahraničného kapitálu, pretože mnoho firiem pre neistú situáciu radšej ruší plánované investície.

„Americká ekonomika ako celok, ktorá nie je tak proexportne založená, určite ponesie následky sankcií lepšie ako malé otvorené ekonomiky. Problém je však inde. Zmrazené aktíva amerických investorov v Rusku iste nie sú pre dané subjekty príjemnou správou. Ďalej všetky bilaterálne obchodné zmluvy a vzťahy to samozrejme tiež významne oslabí a naruší i do budúcnosti,“ povedal Daňhel zo Saxo Bank.

Krajiny EÚ vyvezú do Ruska ročne približne 7 percent z celkového množstva vyrobených výrobkov. Rusko tak pre úniu predstavuje štvrtého najvýznamnejšieho obchodného partnera. Pred ním je Čína, Švajčiarsko a USA, kde sa ročne z európskych krajín vyvezie takmer 17 percent zo všetkých vyrobených výrobkov. Naopak, v rámci dovozu tovarov z Ruska do únie sú Rusi druhým najväčším dodávateľom pre európsky trh. Vďaka dovozu plynu sa tak podieľajú na celkovom dovoze tovar

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Rusko #USA #sankcie