Dve tragédie lietadiel môžu Malaysia Airlines poslať ku dnu

Dve tragické havárie v rýchlom slede za sebou, ktoré tento rok zažili malajzijské aerolinky Malaysia Airlines, môžu leteckej spoločnosti priniesť neriešiteľné problémy a priviesť ju ku krachu.

18.07.2014 13:55
debata (2)

Podľa odborníkov na dopravu a turistický ruch, s ktorými hovorila agentúra AP, nehody zrejme nenávratne poškodia povesť spoločnosti, ktorá by svoje dobré meno mohla zachrániť len zázrakom.

„Nedokážem si predstaviť, čo by museli urobiť, aby sa zachránili,“ povedal AP malajzijský analytik leteckej dopravy Mohshin Aziz. „Čo sa týka toho, ako sú vnímaní, sú takmer stratení. Je veľmi ťažké bojovať proti zlej povesti.“

Tento rok v marci malajzijského aerolinky prišli o Boeing 777 s 239 ľuďmi na palube, ktorý sa stratil z leteckých radarov cestou z Kuala Lumpur do Pekingu. Hoci vyšetrovatelia sú si už istí, že stroj sa odklonil zo svojej trasy a zrútil sa pravdepodobne po dlhom lete nad Indickým oceánom, nevedia dodnes, čo bolo príčinou nehody a nenašli ani trosky stroja.

Vo štvrtok havaroval rovnaký stroj počas letu z Amsterdamu do Kuala Lumpur a zrútil sa nad východnou Ukrajinou. Zahynulo všetkých 298 cestujúcich a členov posádky.

V reakcii na štvrtkové katastrofu, ktorú podľa niektorých hypotéz spôsobila raketa vypálená zo zeme, spadli v piatok akcie malajzijského leteckého dopravcu o 11 percent. Kondícia štátom vlastnenej spoločnosti ale bola nedostatočná už predtým, než sa nehody udiali. V červených číslach bola posledné tri roky.

Po marcovej havárii, po ktorej boli predstavitelia firmy ostro kritizovaní za to, ako komunikovali s pozostalými a vyšetrovateľmi, začala firma ešte viac prerábať. Podľa Azize ešte pred nehodou na Ukrajine denne strácala 1,6 milióna dolárov a nedávne udalosti pre ňu zrejme budú smrtiace.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #aerolinky #Malaysia Airlines