Brusel chystá pozastavenie úverov pre Rusko z EIB a EBRD

Lídri EÚ pracujú na tom, aby pozastavili úvery na nové projekty pre Rusko z Európskej investičnej banky (EIB) a z Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD).

16.07.2014 15:15
debata (18)

Tiež pripravujú rozšírenie ostatných sankcií. Postup EÚ je odpoveďou na kroky Moskvy v súvislosti s Ukrajinou. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters. Predstavitelia EÚ sa stretnú v stredu neskôr v Bruseli a požiadajú EIB a EBRD, aby prerušili financovanie nových projektov ruského verejného sektora. EÚ taktiež rozšíri rámec zmrazených aktív firiem a iných organizácií, na ktoré sú sankcie zamerané. Informácie o týchto krokoch sa objavili už začiatkom júla.

Na sankciách voči Rusku pracujú aj USA spoločne s európskymi partnermi. Povedal to americký viceprezident Joe Biden ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. "Lídri hovorili o pretrvávajúcej podpore separatistov zo strany Ruska. Taktiež rokovali o zjavnej eskalácii konfliktu počas niekoľkých uplynulých dní,“ uviedol Biely dom. "Viceprezident (Biden) povedal prezidentovi Porošenkovi, že USA sa zaviazali spoločne s európskymi partnermi, že budú hovoriť o uplatnení sankcií voči Rusku vzhľadom na pokračujúcu eskaláciu konfliktu,“ doplnil Biely dom.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Brusel #Rusko #EBRD #EIB