Česi by mohli mať vyrovnaný rozpočet najskôr v roku 2017

Česko by mohlo v roku 2017 hospodáriť s vyrovnaným štátnym rozpočtom. Podmienkou je, aby sa podarilo uskutočniť plánované opatrenia pre výber daní. Nie je však isté, či sa to vláde podarí. V nedeľňajších Otázkach Václava Moravca v Českej televízii to povedal český minister financií Andrej Babiš (ANO).

29.06.2014 16:59
debata

Na tento rok je schválený schodok štátneho rozpočtu 112 miliárd korún, na budúci rok česká vláda navrhuje stomiliardovou deficit.

„Potrebujeme systémové opatrenia na výber daní. Potrebujeme investovať, navyšovať výdavky. A som presvedčený, že s tým, čo máme pripravené, tak v roku 2017 určite budeme prebytkoví,“ povedal Babiš, ale vzápätí sa opravil. „Nie prebytkoví, pardon, v podstate sa dostaneme do fázy, kde budeme môcť mať vyrovnaný rozpočet,“ spresnil. „K tomu smerujeme, ja neviem či sa to podarí, ale taký je cieľ,“ dodal.

Jeho oponent v diskusii, bývalý minister financií a podpredseda TOP 09 Miroslav Kalousek povedal, že ide o oveľa tvrdší cieľ, než aký ponúka on sám. Zopakoval svoj ​​návrh z minulosti, aby vláda znižovala štrukturálny deficit o pol percenta ročne, teda o 20 miliárd korún. TOP 09 by za to podporila takto zostavené štátne rozpočty.

„Stabilná finančná stratégia ČR je oveľa dôležitejšie ako naše vzájomné podpichovania a my vám to ponúkame úplne úprimne, bez akýchkoľvek postranných úmyslov,“ povedal Kalousek. Ak by však vláda postupovala podľa toho, čo navrhol Babiš, tak by ju TOP 09 podľa Kalouska podporila tiež, pretože by sa vošla do stratégie, ktorú požaduje TOP 09.

Babiš tiež povedal, že aj keď bude štát v rokoch 2014 a 2015 hospodáriť s celkovým deficitom 200 miliárd korún, zostane štátny dlh rovnaký a zostane na úrovni 1,683 bilióna korún. V prepočtu voči hrubému domácemu produktu sa podľa neho dlh dokonca zníži o tri percentuálne body na 40,3 percenta HDP.

„Pretože ja som zaviedol reštriktívny riadenie likvidity štátu. To znamená, že tie dlhopisy, ktoré boli emitované predtým, nám bohato stačia na to, aj keď výkazy 200 miliárd deficit,“ povedal. „Nebudeme navyšovať dlh, aj keď vykážeme deficit 200 miliárd,“ vyhlásil Babiš.

Kalousek povedal, že vlani prvýkrát klesol štátny dlh, aj keď rozpočet bol v deficite. Bolo to podľa neho ale tým, že od 1. januára 2O13 začal fungovať projekt Štátnej pokladnice, ktorý vie oveľa lepšie riadiť peňažné toky štátu. To podľa neho umožnilo vlani znížiť dlhovú rezervu o 110 miliárd korún. Pre tento rok už umožnil systém znížiť rezervu o ďalších 36 miliárd korún. Babiš tak podľa Kalouska nehovorí o znižovaní čistého dlhu, ale o znižovanie dlhovej rezervy.

„Rozpočet na rok 2015 by sme mohli podporiť len vtedy, keby nezvyšovali výdavky oproti Rusnokovej vláde, čo sa evidentne nestane,“ povedal Kalousek. Uviedol tiež, že ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pozval v pondelok večer na úrad vlády, aby spolu rokovali o ponuke TOP 09 na podporu rozpočtov z jej strany.

debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #deficit #Česko