Transpetrol bude pokračovať v preprave ropy do Česka

Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, bude prepravovať ropu pre Českú rafinérsku aj v nasledujúcich dvoch rokoch.

25.06.2014 16:24
Transpetrol Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Spoločnosti podpísali dodatok k zmluve, na základe ktorého dodá Transpetrol českej firme v rokoch 2015 a 2016 celkovo osem miliónov ton ruskej ropy Rebco. V každom roku do štyroch miliónov ton. "Touto zmluvou sme potvrdili stabilizáciu prepravy ropy ropovodom Družba do českej rafinérie a upevnili dlhoročnú vzájomnú spoluprácu,“ povedal na stredajšej tlačovej besede predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.

"Je to pre nás dôležité pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti,“ dodala predsedníčka predstavenstva Českej rafinérskej Anna Wydrzyńska. Podľa Krivosudského podpísaný dodatok zabezpečí pre slovenskú ropnú firmu tržby v objeme 18 miliónov eur. Firmy zatiaľ nevidia hrozby prerušenia dodávok ropy z Ruska cez Ukrajinu smerom ďalej na západ. "Nie je zo strany rafinérii strach, že by mohlo nastať prerušenie dodávok ropy z Ruska. Intenzívne komunikujeme s ukrajinskou stranou. Do dnešného dňa nedošlo k žiadnemu prerušeniu dodávok ropy,“ povedal Krivosudský.

Prostredníctvom ropovodu Družba je prepravovaná ropa z Ruskej federácie do rafinérie v Litvínove, ktorá patrí Českej rafinérskej. Tá je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v Českej republike. Podnik, ktorý ovládajú spoločnosti Unipetrol a Eni, prevádzkuje rafinérie v Litvínove a v Kralupoch nad Vltavou.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv SR. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Štát by tak mal v súčasnosti vlastniť 100-percentný podiel Transpetrolu. O 34-percentný podiel v podniku sa totiž prostredníctvom viacerých súdnych sporov stále uchádza skupina podnikateľov okolo východoslovenského podnikateľa Ignáca Ilčišina.

debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Transpetrol
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy