Štát vyberie viac na daniach o 290 miliónov eur

Príjmy verejnej správy z daní a odvodov budú v tomto roku o 290 mil. eur vyššie, ako rezort financií predpokladal ešte vo februári tohto roka.

24.06.2014 16:30
debata (1)

Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy, ktorú šéf ministerstva Peter Kažimír predstavil v utorok. Zlepšuje sa pritom výhľad daňových a odvodových príjmov aj na ďalšie roky. V roku 2015 by mali byť oproti februárovým predpokladom vyššie o 190 mil. eur, v roku 2016 o 202 mil. eur a v roku 2017 o 145 mi­l. eur.

Minister financií Peter Kažimír lepšie odhady pripisuje najmä úspešnému boju proti daňovým únikom, pozitívny vplyv má aj lepší vývoj na trhu práce. „Dnes už môžme naozaj povedať, že základným pilierom ozdravovania verejných financií, znižovania deficitu, je úspešný boj s daňovými únikmi. Pozitívne vplýva na príjmy štátu aj celková makroekonomická klíma, lepšia situácia na trhu práce, prebúdzajúca sa spotreba domácností,“ hodnotí zverejnené čísla minister.

Úspešnosť boja proti daňovým únikom podľa ministerstva dokazuje aj vývoj efektívnej daňovej sadzby pri dani z pridanej hodnoty, teda skutočné percento, ktoré pri dani z pridanej hodnoty skončí v štátnej kase. Tá stúpa už šesť kvartálov v rade. „V poslednom nami meranom štvrťroku (1. štvrťrok 2014, pozn. red.) sme dosiahli opäť nárast efektívnej daňovej sadzby, tentokrát na 14,1 %. Môžme teda konštatovať, že tá najbolestivejšia časť, ten hochštaplerský prístup, ktorý bol bohužiaľ aj pre spravovanie verejných financií v minulých rokoch a týkal sa neefektívneho výberu daní, tak tento systém natrvalo opúšťame,“ povedal Kažimír.

Skutočný výber pri dani z pridanej hodnoty však môže byť napokon ešte lepší. V prognóze totiž stále nie je zahrnuté pozitívne riziko, ktoré predstavujú nedávno prijaté opatrenia na ďalšie potláčanie daňových únikov. Najvýznamnejšie je zavedenie kontrolného výkazu, ktoré by sa v nasledujúcich mesiacoch malo prejaviť najmä vo vyššej efektivite daňových kontrol.

Pozitívne odhady však rezort financií hlási aj pri vývoji korporátnych daní. Pre tento rok totiž zvýšil svoje októbrové prognózy vývoja tejto dane o vyše 80 mil. eur. „Predpokladáme, že podobne ako v minulých rokoch bude rast výnosu dane z príjmu právnických osôb odvodený od ziskovosti zaostávať za rastom ekonomiky,“ píše v prognóze Inštitút finančnej politiky. Minister financií Peter Kažimír hovorí, že sa tak nenaplnili negatívne hlasy, ktoré tvrdili, že zvýšením sadzby dane sa výber korporátnych daní nezvýši.

Toľko optimizmu však rezort financií nemá pri dani z príjmov fyzických osôb z podnikania, pri ktorej priznáva, že od začiatku roka zaostáva za pôvodnými očakávaniami. „Negatívne sa na výnose dane prejavuje najmä výrazne horšie vyrovnanie dane za zdaňovacie obdobie roka 2013, v ktorom sa očakával pozitívny vplyv prijatých legislatívnych zmien,“ píše sa v prognóze. Išlo najmä o limitovanie paušálnych výdavkov, obmedzenie nezdaniteľnej časti základu dane, či zavedenie druhej sadzby dane. „Skutočnosť však ukazuje, že sa živnostníci zvýšeniu daňového zaťaženia vo významnej miere vyhýbali,“ dodáva Inštitútu finančnej politiky. Len pre tento rok odhad príjmov z tejto dane tak znížil o 20 mil. eur, čo je takmer pätina celoročne rozpočtovanej sumy.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dane