Daniari si posvietia na bločky na trhoviskách

Obchodníci na trhoviskách sa v najbližšom období dostanú pod drobnohľad finančnej správy.

20.06.2014 15:16
debata (13)

Jej kontrolóri si totiž na trhovníkov posvietia nasledujúce štyri týždne. Kontroly sa zamerajú najmä na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnici, teda na vydávanie bločkov, informuje finančná správa.

Prevádzky na trhoviskách, teda bufety s občerstvením či stánky s rozličným tovarom, majú podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnici povinnosť pri predaji tovaru vystavovať bloky z registračnej pokladne. Blok je podľa zákona podnikateľ povinný vystaviť bez zbytočného odkladu po prijatí hotovosti. Colníci aj daniari počas nasledujúcich týždňov vykonajú stovky kontrolných nákupov po trhoviskách na celom Slovensku s cieľom preveriť, či tak obchodníci robia.

Pri doterajších kontrolách na trhoviskách finančná správa zisťovala nedostatky pri kontrolách z oblasti elektronických registračných pokladníc najmä v súvislosti s nezaevidovaním tržby v pokladnici, nevydaním pokladničného dokladu a vydaním pokladničného dokladu, ktorý nespĺňal náležitosti zákona.

Vydávanie bločkov však nebude jediným cieľom avizovaných kontrol finančnej správy na trhoviskách. Zamerajú sa totiž aj na predávaný alkohol a tabak a tabakové výrobky. „Predajcovia majú povinnosť mať povolenie na predaj alkoholu, doklady o nadobudnutí a na fľašiach musia byť riadne kolkové známky. Colníci a daniari budú kontrolovať aj tabak a tabakové výrobky. Tie podľa zákona tiež musia byť riadne okolkované a musí byť vydokladovaný spôsob ich nadobudnutia,“ informuje finančná správa.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Finančná správa