Eurozóna ešte nemusí byť vonku z recesie

Aj keď má eurozóna za sebou oficiálne štyri štvrťroky hospodárskeho rastu, nie je jasné, či sa dostala z recesie. Tvrdí to vplyvná skupina európskych ekonómov, ktorá sleduje zmeny hospodárskeho cyklu.

18.06.2014 09:36
debata (3)

Údajné oživovanie eurozóny je slabé a spojené s len veľmi malým zlepšením na pracovnom trhu. Eurozóna tak môže mať „pauzu počas recesie“ a pokles ekonomickej aktivity, ktorý sa začal na konci roka 2011, môže pokračovať, tvrdí osobitný výbor Strediska pre výskum európskej politiky (CEPR).

„Rozhodnutie výboru nehovoriť tomu koniec recesie… ilustruje, že určovanie vrcholov a prepadov nie je postavené na mechanickom pravidle, ale vyžaduje si namiesto toho známku udržateľného rastu,“ uviedol podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) Philippe Weil, ktorý je profesorom ekonómie na prestížnej francúzskej vysokej škole Science Po a predsedá výboru CEPR pre určovanie hospodárskych cyklov eurozóny.

Sieť CEPR tvorí zhruba 700 ekonómov, pôsobiacich predovšetkým na európskych univerzitách. CEPR sleduje obdobia ekonomickej expanzie a recesie. Jeho Výbor pre určovanie hospodárskych cyklov eurozóny posudzuje, kedy menový blok vstúpil do recesie alebo sa z nej vymanil.

Výbor nepracuje s obvyklou definíciou recesie, za ktorú sa často označujú dve nasledujúce štvrťroky poklesu hrubého domáceho produktu. Používa širšie vymedzenie a kladie väčší dôraz na vývoj na pracovnom trhu.

Rast miezd v 18 krajinách s eurom sa za prvé tri mesiace roka spomalil a celkové náklady na pracovnú silu tiež rástli pomalším tempom, čo naznačuje, že medziročná inflácia pravdepodobne zostane nízka. Dáta, ktoré prvýkrát zverejnil Eurostat, ukazujú, že ukazovateľ neobsadených pracovných miest sa v prvom štvrťroku oproti predošlému kvartálu mierne zvýšil.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #eurozóna