Slovenskí kšeftári dostali stopku aj v Česku

Česi začínajú viac pritvrdzovať proti nepoctivým podnikateľom, ktorí oberajú štát na daniach o zhruba 30 miliárd českých korún ročne.

17.06.2014 05:30
debata (1)

Nové opatrenia chce tamojší minister financií Andrej Babiš zaviesť nielen pre vyššie príjmy štátu, ale aj z dôvodu vyššieho počtu registrovaných podnikateľov zo Slovenska, ktorí už pre mnohé zavedené opatrenia nevedia v tuzemsku robiť špekulatívne obchody. „Niektoré z firiem sa sťahujú práve do Česka, pretože sú na Slovensku vyšetrované pre daňové podvody,“ povedal Babiš na poslednej návšteve svojho rezortného kolegu zo Slovenska Petra Kažimíra.

V Česku začal oficiálne od nedele podľa vzoru Slovenska pracovať špeciálny tím, ktorý bude niesť názov daňová kobra. Podobne ako u nás by sa mal zamerať hlavne na odhaľovanie podvodov s DPH. Šesťdesiatčlenná skupina kontrolórov by mala v prvom polroku svojho pôsobenia pracovať v skúšobnom režime a venovať sa vytypovaným kauzám v oblasti tzv. karuselových podvodov, kde Česku ročne unikajú desiatky miliárd eur. Na Slovensku pôsobí daňová kobra už druhý rok. Len vlani sa jej podarilo odhaliť podvody vo výške približne 95 miliónov eur. Česká daňová kobra by sa mala zaoberať podvodmi so škodou vyššou ako 150 miliónov českých korún.

Slovenská daňová kobra len nedávno odhalila jeden z jej najväčších prípadov, ktorý prebiehal už od roku 2008. Išlo o podvody pri fiktívnych obchodoch s prírodným kameňom. Štát mohol pri nich prísť až o 40 miliónov eur. Do prípadu bolo zapojených 67 firiem a vyšetrovateľ obvinil 26 ľudí. V rámci odhaľovania spravila polícia 29 domových prehliadok a prehliadok iných priestorov. Z toho 22 bolo na Slovensku, päť v Českej a dve v Srbskej republike.

Bez koordinovaného prístupu špeciálneho tímu kobry by sa zrejme vyšetrovanie týchto podvodov ťahalo ďalšie roky. Hlavnými organizátormi podvodu boli Slováci a jeho princíp spočíval vo fiktívnom spracovávaní kameňa. Najprv nakúpili neopracovaný kameň, ktorý predali cez niekoľko spoločností. Tie tvrdili, že ho opracovávajú, čím jeho hodnota rástla. Napríklad mali z neho vyrábať dlažbu či náhrobné kamene, ktoré neskôr predávali, ale nezaplatili DPH. Ten, kto mal zaplatiť DPH v tomto reťazci, ju nikdy nezaplatil, lebo spoločnosť sa stratila, alebo prepísala na nekontaktnú osobu.

Kupujúci však následne požiadali o vrátenie nadmerného odpočtu dane, pretože tovar vyvážali do zahraničia. Putoval do Česka a následne do Srbska. Bol to však stále ten istý neopracovaný kameň ako na začiatku. Následne sa vracal naspäť na Slovensko a celý proces sa opakoval.

Daniel Čech, generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej Finančnej správy SR tvrdí, že je aktuálne s nimi český vyšetrovací tím v úzkom kontakte. Česi sa radia, ako postupovať pri vyšetrovaní karuselových podvodov.

Česi plánujú od roku 2017 zaviesť povinnosť pre všetky prevádzky a obchodníkov používať registračné pokladnice. Následne chcú spustiť aj bločkovú lotériu, ktorá by mala kontrolovať ich používanie v praxi. Na Slovensku je bločková lotérie úspešným projektom. Do dnešného dňa ľudia prihlásili viac ako 60 miliónov bločkov a nahlásili vyše 5-tisíc falošných bločkov, ako aj prevádzky, kde im bločky vôbec nevydali.

Babišovi sa pozdáva aj kontrolný výkaz DPH. Daniari vďaka kontrolnému výkazu majú prehľad o všetkých vystavených a prijatých dokladoch. To má odradiť časť špekulantov, aby si uplatňovali od štátu vrátenie DPH aj z fiktívnych obchodov.

Efektívnemu boju s daňovými únikmi chcú v Česku pomôcť aj zriadením centrálneho registra bankových účtov. Spravovať by ho mala Česká národná banka a daňoví špecialisti by mali mať možnosť len zistiť, či taký účet existuje, a nie skúmať jeho stav a zostatok. Fungovať by to malo o rok. Zmenou by mali prejsť aj niektoré ustanovenia v Trestnom zákonníku. Trestným činom by mala byť už samotná príprava daňových podvodov.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Česko #Daňová kobra