Živnostníkom sa od júla menia odvody

Všetci živnostníci by si od júla mali prepočítať, koľko peňazí budú odvádzať do Sociálnej poisťovne.

22.05.2014 20:00 , aktualizované: 23.05.2014 07:20
živnosť, živnostník, stolár, remeselník Foto:
Povinné poistenie v Sociálnej poisťovni vzniká od júla tým živnostníkom, ktorí za minulý rok dosiahli hrubý príjem pred odpočítaním výdavkov vyšší ako 4 830 eur.
debata (108)

Kým doteraz sa im odvody rátali z príjmov v roku 2012, po novom už bude kľúčový minuloročný zárobok. Väčšiny živnostníkov sa táto zmena nedotkne, keďže poistné platia z minimálneho základu, ktorý zostáva rovnaký.

Odvody sa počítajú pomocou nasledujúceho vzorca: základ dane sa vydelí koeficientom a počtom mesiacov. Zmena sa dotkne spomínaného koeficientu, ktorý sa od júla znižuje z 1,9 na 1,6. Znamená to, že odvody sa môžu zvýšiť aj tým živnostníkom, ktorým sa nezmenil príjem.

„Čím nižší je koeficient, tým vyššie sú odvody. Živnostníci túto zmenu nemusia vnímať pozitívne, ale je dôležitá z hľadiska ich budúcnosti. Pretože ak si teraz zaplatia viac, nasporia si vyššiu sumu do dôchodku. Snažíme sa ich k tomu motivovať,“ vysvetľuje generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová.

Ako pripomína, vláda chcela koeficient, ktorý bol v roku 2012 na úrovni 2, jednorazovo znížiť na číslo 1. Proti tomu však protestovali. „Voči živnostníkom by to bolo veľmi tvrdé, lebo by sa im výrazne zvýšili odvody. Dosiahli sme aspoň to, aby sa táto veličina znižovala postupne a mohli sa na to pripraviť,“ objasňuje Kromerová.

Ďalšou zmenou je aj zohľadnenie mesiacov, počas ktorých mal platca živnostenské oprávnenie. „Ak sa niekto stal živnostníkom od novembra, základ dane sa mu delil len dvoma mesiacmi. Podľa nových pravidiel sa už nebude skúmať počet mesiacov, počas ktorých mal platca živnostenské oprávnenie. Základ dane sa automaticky vydelí číslom 12,“ upozorňuje Andrea Zahoranová, poverená riaditeľka odboru výberu poistného Sociálnej poisťovne. Pre živnostníkov je táto zmena pozitívna, pretože im vďaka nej môžu odvody klesnúť.

Povinné poistenie vzniká od júla tým živnostníkom, ktorí za minulý rok dosiahli hrubý príjem pred odpočítaním výdavkov vyšší ako 4¤830 eur. Ich povinnosťou je prihlásiť sa Sociálnej poisťovni do 9. júla. Ak zarobili menej, poistné platiť nemusia.

Ak živnostník platil poistné z minimálneho vymeriavacieho základu a vypočíta si ho aj za vlaňajšok, naďalej bude hradiť 133,42 eura mesačne. Takýchto ľudí je väčšina, podľa údajov poisťovne až 85 percent.

Poisťovňa novú výšku poistného neoznamuje, živnostníci si ju musia vypočítať sami. Pomôcť im môže kalkulačka na internetovej stránke poisťovne, infolinka alebo návšteva pobočky. „Upozorňujeme všetkých, aby si zmenili trvalé príkazy. Posledný raz zaplatia staré poistné za jún do 8. júla a už 8. augusta hradia poistné v novourčenej sume,“ hovorí Zahoranová. Výnimkou sú živnostníci, ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za minulý rok. Sociálne poistenie, ako aj jeho výška sa im bude posudzovať až k 1. októbru. Zmenené odvody prvýkrát zaplatia 10. novembra.

© Autorské práva vyhradené

108 debata chyba
Viac na túto tému: #odvody #živnostníci