Čína zakázala používať Windows 8 vo verejnom sektore

20.05.2014 12:04

Čínske úrady zakázali používať v počítačoch vo verejnom sektore operačný systém Windows 8, čo je najnovší operačný systém americkej spoločnosti Microsoft.

Zdôvodnili to snahou o úspory energie a zabezpečenie počítačovej bezpečnosti, uviedla v utorok agentúra Reuters. Čína je pre najväčšieho svetového producenta operačných systémov osobných počítačov už dlho veľmi zložitým trhom.

Čínske stredisko pre centrálne vládne nákupy vydalo zákaz inštalovať Windows 8 na vládne počítače v rámci obežníku o využívaní energeticky úsporných produktov. Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Nová Čína má tento krok zaistiť bezpečnosť počítačov po tom, čo Microsoft ukončil v apríli technickú podporu systému Windows XP, ktorý sa v Číne rozsiahlo používa. Ukončenie podpory 13 rokov starých XP vystavilo ich používateľov hrozbe vírusov a útokov.

Microsoft na čínskom trhu zaostáva za inými časťami sveta. Bývalý šéf spoločnosti Steve Ballmer zamestnancom v roku 2011 údajne povedal, že pre pirátstvo zarába Microsoft v Číne menej ako napríklad v Holandsku, hoci na čínskom trhu sa predá zhruba rovnako počítačov ako v USA.

„Čínske rozhodnutie zakázať Windows 8 vo verejnom obstarávaní marí snahu Microsoftu nahradiť XP týmto systémom,“ uviedla k tomu firma Canalys. Odhadla, že systém XP má na čínskom trhu stolových počítačov stále okolo 50 percent.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#počítač #Microsoft #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku