Sankcie proti Rusku by skosili slovenský rast na polovicu

05.05.2014 15:35

Uvalenie najprísnejších ekonomických sankcií zo strany Európskej únie na Ruskú federáciu by sa výrazne podpísalo aj na hospodárskom raste Slovenska.

Pripustil to v pondelok na tlačovej konferencii premiér Robert Fico, podľa ktorého by to mohlo znamenať aj ukrojenie takmer polovice z rastu ekonomiky. „Ak by sa prijali najprísnejšie ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, tak nám klesne náš hospodársky rast v budúcom roku takmer o polovicu. To hovorí za všetko,“ povedal Fico v pondelok pred novinármi.

Presné čísla uvádzať nechcel, pretože podľa neho vychádzajú z dôvernej analýzy. Európska komisia pritom v pondelok zverejnila aktuálnu prognózu, podľa ktorej by slovenské hospodárstvo malo v budúcom roku rásť o 3,1 % (viac v článku Slovensko bude rásť rýchlejšie ako únia, tempom 2,2 %).

Premiér preto očakáva na úrovni Európskej únie vážnu diskusiu. Medzi jednotlivými krajinami je totiž podľa neho, pokiaľ ide o možnosť uvalenia ekonomických sankcií voči Ruskej federácii, veľa rozdielnych názorov. Postoj Európskej únie by mal byť však podľa neho jednotný. „Aj preto očakávam na tému ekonomických sankcií pomerne vážnu diskusiu a na konci tejto diskusie očakávam aj jednotný výstup Európskej únie. Ale bude určite ovplyvnený tým, že každá krajina má na túto tému iný pohľad,“ dodal Fico.

#Slovensko #Rusko #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku