Lockheed očakáva, že pre udalosti na Ukrajine predá viac zbraní

Americký zbrojný koncern Lockheed Martin si od krízy na Ukrajine sľubuje zvýšenie dopytu po svojom novom systéme protiraketovej a protilietadlovej obrany MEADS a bojových lietadlách F-35.

04.05.2014 17:03
Lockheed, F-35, lietadlo Foto: ,
F-35B Lighting II spoločnosti Lockheed Martin Corp.
debata (25)

Nemeckému nedeľníku Welt am Sonntag to povedala generálna riaditeľka Lockheed Marilyn Hewsonová.

„Očakávame silný dopyt po obranných systémoch v celom svete. Tu v Európe sa to týka hlavne protiraketových systémov. Mnohí z našich partnerov v NATO sa takisto obzerajú po našom programe bojového lietadla F-35,“ uviedla Hewsonová.

Lockheed Martin získal vo svete pre systém MEADS už 20 nových klientov, oznámila šéfka firmy. MEADS je mobilný systém, ktorý má zabezpečiť kruhovú obranu pred balistickými raketami, ale aj lietadlami a bezpilotnými lietadlami. Vlani ho Pentagon úspešne odskúšal a jeho bojové schopnosti sú podľa expertov v niektorých ohľadoch až osemnásobne účinnejšie, než u ostatných protiraketových systémov. V budúcnosti by mal nahradiť doterajší systém Patriot.

Z európskych krajín vyjadrilo záujem o systém MEADS napríklad Poľsko. Tamojšia vláda v marci oznámila, že súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine o niekoľko mesiacov urýchli nákup vlastného protiraketového systému. Víťaz tendra by podľa poľského ministerstva obrany mal byť známy do konca roka a okrem Lockheedu sa o zákazku uchádzajú ďalší traja záujemcovia.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #zbrane #Ukrajina #Lockheed