Gazprom sa dohodol s OMV a Allseas, postavia časť South Streamu

Ruský plynárenský monopol Gazprom pokračuje v plánovanom projekte plynovodu South Stream, ktorý má priviesť ruský plyn do Európy a obísť Ukrajinu.

29.04.2014 19:35
debata (8)

Gazprom v utorok oznámil, že podpísal dohodu so švajčiarskou firmou Allseas Group o výstavbe druhej rady plynovodu v Čiernom mori a tiež predbežnú dohodu s rakúskou firmou OMV o výstavbe časti plynovodu, ktorá sa končí v Rakúsku.

Allseas má podľa agentúry Reuters začať klásť potrubie s dĺžkou asi 900 kilometrov na budúci rok v lete. Práce majú byť dokončené v roku 2016.

OMV dodala, že plánovaná kapacita rakúskej časti je 32 miliárd metrov kubických ročne. Cieľom obidvoch strán je získať nutné povolenia do konca roka 2015 a rakúska časť plynovodu by mala byť plne uvedená do prevádzky do januára 2018.

Plynovod čelí tvrdému odporu zo strany európskych úradníkov, ktorí sa snažia obmedziť závislosť Európy na ruskom plyne a rope. Európska únia tiež zastavila schvaľovací proces k projektu po ruskej anexii Kryme a oznámila, že môže trvať roky, než poskytne projektu potrebné povolenia.

South Stream má podľa súčasných plánov začať prepravovať ruský zemný plyn do Európy od decembra 2015. Plynovod má viesť pod hladinou Čierneho mora a ďalej cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakúsko až do severovýchodného Talianska. Ďalšie vetvy povedú do Chorvátska, Macedónska, Grécka a Turecka.

Ročne má plynovod prepraviť asi 63 miliárd metrov kubických plynu, čo je zhruba 15 percent objemu, ktorý Európa za rok potrebuje. Plnú kapacitu by mal dosiahnuť v roku 2018. Prvá fáza s ročnou kapacitou 15,75 miliardy metrov kubických by mala byť na dne Čierneho mora vybudovaná do tretieho štvrťroku budúceho roka.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Gazprom #South Stream
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy