Rusko varuje zahraničné firmy pred odchodom z krajiny

Zahraničné firmy pôsobiace v ropnom a plynárenskom odvetví, ktoré sa pre sankcie vyvolané ukrajinskou krízou stiahnu z Ruska, nebudú mať možnosť skorého návratu. Uviedol to vo štvrtok ruský minister prírodných zdrojov Sergej Donskoj.

24.04.2014 13:17
debata (62)

Signály, že by zahraničné spoločnosti zvažovali odchod z Ruska, minister podľa svojich slov neeviduje. „Je evidentné, že ak s nami prerušia investičné dohody, tak so v blízkej budúcnosti nevrátia,“ povedal novinárom Donskoj.

Rusko je najväčším producentom ropy na svete. Z pohľadu produkcie uhľovodíkov je jednou z najsľubnejších krajín a firmy, ktoré by v krajine ukončili kontrakty riskujú, že prídu o veľkú časť budúcich ziskov, varoval minister. Západné ropné giganty BP a Royal Dutch Shell pokračujú vo svojich ruských projektoch, uviedol ďalej Donskoj.

Na krízu po ovládnutí ukrajinského polostrova Krym Ruskom zareagovali USA a Európska únia sankciami, ktoré sa zatiaľ obmedzili na úzky okruh politikov a podnikateľov blízkych Kremľu. V prípade ďalšej eskalácie napätia však západné krajiny hrozia rozšírením sankcií. Prezident USA Barack Obama vo štvrtok obvinil Rusko, že nepostupuje v súlade s minulotýždňovou dohodou zo Ženevy o krokoch smerujúcich k uvoľneniu napätia na východe Ukrajiny, kde sa viaceré oblasti snažia ovládnuť ozbrojení proruskí separatisti. Obama uviedol, že Washington má proti Moskve pripravené dodatočné sankcie a snaží sa získať podporu zo strany spojencov, aby boli nové opatrenia účinné.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy