Štát a Enel sa dohodli o peniazoch na Mochovce

Akcionári Slovenských elektrární, teda štát a talianska spoločnosť Enel, sa definitívne dohodli na dodatočných prostriedkoch pre potreby dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

08.04.2014 16:28
debata

Informovala o tom hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Na utorňajšom valnom zhromaždení schválili akcionári pre dostavbu dodatočných zhruba 400 mil. eur. Už predtým schválili navýšenie prostriedkov v sume necelých 600 mil. eur.

Výstavba dvoch jadrových blokov si totiž nakoniec vyžiada 3,8 mld. eur namiesto plánovaných 2,8 mld. eur. Potrebné navýšenie investícií zdôvodňovali Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, najmä potrebou implementácií ďalších bezpečnostných opatrení. "Akcionári Slovenských elektrární potvrdili, že tretí a štvrtý blok sú prvými VVER blokmi, v ktorých projekte sú zapracované všetky post-fukušimské zlepšenia, schválené Úradom jadrového dozoru SR v záverečnej správe o Záťažových testoch v Slovenskej republike,“ dodala Burdová. Podľa nej akcionári spoločnosti sa dohodli na ďalšej analýze celkového dopadu záverečných opatrení, ktoré vyplynuli zo záťažových testov a ovplyvňujú harmonogram a rozpočet projektu. "Analýza by mala byť predložená akcionárom v lete tohto roka,“ konštatovala Burdová.

Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #Mochovce #Enel
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy