Po decembri 2015 by už ľudia nemali kolabovať pri pohľade na účet za mobil, ak ho používali v zahraničí. Európsky parlament totiž vo štvrtok odhlasoval, že od 15. decembra budúceho roku si mobilní operátori nebudú môcť v rámci krajín Európskej únie účtovať poplatky za roaming. V celej Európe tak budú môcť ľudia volať, posielať sms a používať internet za ceny, aké platia v ich domovskej krajine.
Eurokomisárka Neelie Kroesová pre digitálnu agendu, ktorá nedávno označila roaming za „ekonomické šialenstvo“, je s výsledkom hlasovania spokojná. „Toto hlasovanie je prínosom pre občanov EÚ. Okrem najzreteľnejšej prekážky, ktorú predstavujú poplatky za roaming, sme sa priblížili aj k odstráneniu mnohých ďalších prekážok, aby Európania mohli kdekoľvek využívať otvorené a plynulé telekomunikačné prepojenia,“ povedala Kroesová. Tá svoj boj proti roamingu často dokumentovala prieskumom, podľa ktorého štvrtina ľudí v zahraničí radšej úplne vypne telefón, tretina z neho nevolá a 47 percent ľudí v zahraničí vôbec nepoužíva mobilný internet.
V schválenom nariadení sa hovorí aj o rozšírení spotrebiteľských práv užívateľov internetu. Poskytovatelia internetového pripojenia nebudú môcť spomaľovať pripojenie na vybrané webové stránky a internetové aplikácie. Takisto nebudú môcť zákazníkom automaticky predlžovať zmluvu.
Nariadenie však obsahuje aj isté obmedzenia, aby ľudia nové pravidlá nezneužívali. Napríklad najlacnejšie mobilné pripojenie je vďaka vysokej konkurencii vo Fínsku. Ľudia si však nebudú môcť odskočiť do Fínska, uzavrieť tam zmluvu s operátorom a telefón potom používať po celý rok na Slovensku. Za takéto praktiky bude môcť dostať zákazník pokutu.
Príprava legislatívy o zrušení roamingu a „neutralite siete“ trvala viac ako tri roky a čelila silnému lobingu zo strany telekomunikačných firiem. Podľa skupiny ETNO, ktorá obhajuje záujmy firiem ako Deutsche Telekom, Orange, Telefonica a ďalších, bol výsledok štvrtkového hlasovania krokom nesprávnym smerom.
„Dnešné hlasovanie prinieslo riziko nenaplnenia pôvodných cieľov, menovite silného európskeho digitálneho priemyslu, podporu rastu a tvorbu pracovných miest,“ uviedol šéf ETNO Luigi Gambardella pre Reuters. Veľkí operátori tvrdia, že už pri súčasných cenách im roaming vytvára miliónové straty.
„Niektoré paušály Orangeu už teraz majú zahrnutý roaming a umožňujeme tak zákazníkom telefonovať a surfovať v roamingu za ceny ako doma bez toho, aby museli platiť za špeciálny roamingový balíček,“ uviedla Alexandra Piskunová, hovorkyňa Orange Slovensko. Takéto paušály Orange ponúka za 40 až 100 eur mesačne.
„Už od zavedenia prvej regulácie v roku 2007 (…) roamingová prevádzka zďaleka nenarástla tak, aby vykryla výrazné prepady v príjmoch operátorov. Pokračujúca regulácia pripraví operátorov o ešte viac prostriedkov, ktoré by inak mohli vložiť napríklad do rozvoja sietí a nových technológií,“ dodal hovorca Telekomu Michal Korec.
Telefonica však hovorí, že to vidí inak. "Nad rámec regulácie Európskej komisie poskytujeme volania aj dátové roamingové služby. Zaviedli sme prvú celoeurópsku roamingovú dátovú ponuku, ktorá ide 10-násobne nižšie cenovou úrovňou ako je súčasná úroveň cien stanovených Európskou úniou " uviedla Martina Jamrichová z O2.
Nariadenie o roamingu schválili europoslanci v pomere 534 ku 25. Zdržalo sa 58 poslancov. Jednoznačná podpora pre toto nariadenie môže vyplývať aj z toho, že o necelé dva mesiace sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. O nariadení teraz bude ešte rokovať Rada EÚ, ktorá môže jeho konečnú podobu pozmeniť. Potom nariadenie preskúma všetkých 28 členských krajín. S implementáciou nariadenia do legislatívy sa počíta do koncu tohto roka.