V USA diskutujú, či by americký plyn pomohol Európe nahradiť ruský

V Spojených štátoch sa na vysokej vládnej úrovni diskutuje, ako využiť rozsiahle americké zdroje zemného plynu pri riešení krízy na Ukrajine. Pripustil to vo štvrtok námestník amerického ministra zahraničia William Burns.

07.03.2014 07:28
debata (41)

Zástancovia urýchlenia vývozu skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA, ktorý bol doteraz obmedzený, argumentujú tým, že by to oslabilo páku, ktorú má v tomto smere Rusko na Ukrajinu a Európu.

„Určite áno,“ povedal Burns v Senáte na otázku republikánskeho senátora Boba Corkera, či sa vo vláde aktívne diskutuje o využití amerického plynu, aby to Európe pomohlo zaviesť sankcie proti Rusku a Ukrajine pomohlo prežiť prípadné zastavenie ruských dodávok.

Biely dom sa vo štvrtok vyhol odpovedi na otázku, či USA zmiernia prekážky vývozu LNG v záujme pomoci Ukrajine. „Regulačné právomoci vo vývoze LNG má ministerstvo energetiky. Ministerstvo o tom rozhoduje naďalej na základe verejného záujmu prípad od prípadu,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca Bieleho domu Jay Carney.

Proti zvýšenému vývozu plynu z USA sa stavajú niektorí politici na čele s demokratickým senátorom Edwardom Markeyom. Ten vo štvrtok prišiel s návrhom zákona, ktorý by vláde sťažil schvaľovanie nového vývozu LNG. Jeho zákon by nútil ministerstvo energetiky aby zvažoval vplyv navrhovaného exportu na spotrebiteľa, ekonomiku a zahraničnú politiku. Proti vývozu plynu sa stavia aj zelená lobby, aj zástupcovia priemyselných odvetví, ktoré najviac využívajú plyn ako zdroj energie a surovinu, najmä chemický priemysel.

„Využiť túto krízu ako zámienku k rýchlej a masívnej expanzii amerického exportu plynu Ukrajine nepomôže,“ uviedol Markey. Podľa neho by takýto krok podkopal amerických priemyselných výrobcov, ktorým plyn v minulých rokoch prudko zlacnel.

V situácii, keď Ukrajina a Rusko vedú spor o Krym, sa objavujú obavy, že Rusko by mohlo prudko obmedziť svoje dodávky do Európy. Z nich takmer polovica sa prepravuje plynovodom cez Ukrajinu. Spojené štáty sa vďaka prudkému rastu ťažby z bridlicových hornín stali popredným svetovým producentom plynu. Americký trh už ale tomu pociťuje jeho prebytky, čo bráni ďalšiemu rozvoju odvetvia a vedie ťažiarov k tlaku na uvoľnenie vývozu. Nad ním si vláda zachováva značnú kontrolu.

Podľa januárovej správy vplyvného amerického týždenníka National Journal spolupracujú krajiny strednej a východnej Európy vrátane Česka a Slovenska s americkými energetickými spoločnosťami na vytvorení aliancie, ktorá by vo Washingtone presadzovala uvoľnenie amerických obmedzenia na vývoz plynu.

„Tieto krajiny sú stále veľmi silne závislé na Rusku a majú veľký záujem o vstup na trh LNG,“ povedal podľa časopisu jeden z organizátorov koalície.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #plyn #Európa #Ukrajina