Vo svojich výročných správach to uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Jadrová energetika urobila počas troch rokov od roztavenia reaktora v japonskej elektrárni Fukušima podstatný pokrok v posilnení svojej bezpečnosti, uviedla MAAE v dokumentoch, ktoré ešte pred ich zverejnením získala agentúra Reuters.
„V roku 2013 bolo vo výstavbe 72 reaktorov, čo bol ich najvyšší počet od roku 1989,“ uviedla MAAE . Bolo to o štyri reaktory viac než v roku 2010, teda rok pred haváriou Fukušimy, ktorá viedla niektoré európske krajiny na čele s Nemeckom k odchodu od jadrovej energetiky. Na konci minulého roka fungovalo vo svete 437 reaktorov.
MAAE vlani už tretí rok po sebe znížila dlhodobý výhľad rastu jadrovej energetiky. Predpovedala ale, že odvetvie môže svoje kapacity do roku 2030 zdvojnásobiť vďaka expanzii v Ázii.
Podľa nových dokumentov, ktoré MAAE zverejnila, o začatí vlastného programu jadrovej energetiky teraz uvažuje alebo ho pripravuje 30 krajín sveta, okrem iného Poľsko, Bielorusko, Turecko, Bangladéš a Vietnam. Z tridsiatky krajín, ktoré jadro už využívajú, v trinástich stavajú nové reaktory alebo aktívne dokončujú pozastavenú výstavbu, uviedla agentúra.
„Globálne jadrové spoločenstvo vlani vykázalo jasný a stabilný pokrok v posilňovaní jadrovej bezpečnosti,“ napísala MAAE. V posledných rokoch sa tiež podstatne zlepšovala situácia v počte neplánovaných odstávok. Agentúra však upozornila na nutnosť riešiť otázku reaktorov, ktoré sú v prevádzke viac ako 30 rokov a ktoré sa vlani na celkovom počte reaktorov podieľali 42 percentami Správy o vývoji jadrovej technológie a jadrovej bezpečnosti agentúra pripravila pre zasadnutie Rady guvernérov. Tá sa teraz schádza vo Viedni.