„Myslím si, že je tu niekoľko náznakov, že čoskoro môžeme byť v recesii,“ povedal bývalý šéf Fedu Ben Bernanke svojim kolegom v januári 2008. V tej dobe už bola kríza v plnom prúde, upozornila na svojich internetových stránkach CNNMoney.com. Neskôr sa ukázalo, že sa recesia začala v decembri 2007 a trvala do júna 2009. Absolútnu istotu, že je krajina v recesii, získal Fed až v polovici septembra, keď skrachovala investičná banka Lehman Brothers.
Fed v piatok zverejnil viac ako 1500 stránok doslovných prepisov zo 14 zasadnutí menového výboru v roku 2008, ôsmich plánovaných a šiestich mimoriadnych. Fed zverejňuje všetky prepisy z rokovania s oneskorením päť rokov. Prepisy z roku 2008 zahŕňajú väčšinu búrlivého obdobia krízy, vrátane kolapsu a záchrany investičnej banky Bear Stearns, prevzatie hypotekárnych agentúr Fannie Mae a Freddie Mac vládou, osudového rozhodnutia o krachu investičnej banky Lehman Brother, ktorý bol najväčším bankrotom v histórii USA a záchrany poisťovne American International Group (AIG).
Rok 2008 bol rozhodujúcim rokom, Fed sa v tomto roku rozhodol znížiť úrokové sadzby na takmer nulu a spustil program nákupu dlhopisov, ktorý predtým nikdy nikto nevyskúšal. Všetko s jediným cieľom – podporiť americkú ekonomiku. Prepisy však ukazujú, že Fed pred zavedením všetkých týchto opatrení nechápal veľkosť katastrofy, ktorou sa zaoberal.
Bernanke a jeho spolupracovníci často vyjadrovali rozpaky nad tým, že sa im nedarí upokojiť paniku investorov. Obavy mali hlavne o infláciu a nestabilitu na finančných trhoch, zmienok o vývoji nezamestnanosti je len niekoľko, aj keď je pravdou, že čísla z tej doby ešte neukazovali na hrozbu krízy zamestnanosti, ktorá potom prišla.
Dokonca ani na zasadnutí niekoľko dní po krachu Lehman Brothers v septembri 2008 sa predstavitelia Fedu neboli schopní zhodnúť na tom, či ich rozhodnutie nechať banku skrachovať bolo správne.
Akciový trh v USA po krachu banky zaznamenal najhorší prepad za sedem rokov a napriek obavám o stabilitu trhu sa Fed na septembrovom zasadnutí rozhodol, že nezníži základnú úrokovú sadzbu a Bernanke vyhlásil, že nevidí dôvod na zmenu sadzieb. O tri týždne neskôr sa situácia tak zhoršila, že Fed zvolal mimoriadne zasadnutie, na ktorom Bernanke oznámil, že situácia je mimoriadna s obrovským rizikom pre globálnu ekonomiku a úrokové sadzby znížil. Rovnaký krok urobilo päť ďalších centrálnych bánk z Európy a Kanady.
„Ako viete, sme teraz v kritickom okamihu, tak pre americkú ekonomiku, ako aj pre Fed,“ povedal Bernanke na poslednom rokovaní menového výboru v roku 2008. Dodal, že napriek mimoriadnym krokom urobeným Fedom a ďalšími politikmi v USA i vo svete, je finančná a ekonomická kríza veľmi vážna. Aj vtedy bol však Fed stále príliš optimistický. Banka odhadla, že miera nezamestnanosti vystúpi najviac na 8,25 percenta, a to v roku 2010. Namiesto toho stúpla až na desať percent.