Slovensko a Česko prepoja do roku 2020 dve nové rýchlostné cesty

K súčasnému jedinému diaľničnému prepojeniu medzi Českom a Slovenskom po D2 na trase Bratislava - Brno majú do konca tohto desaťročia pribudnúť dve nové rýchlostné cestné spojenia.

21.02.2014 18:45
debata (16)

Úsek R5 zo Svrčinovca po štátnu hranicu SR a ČR prepojí Žilinský a Moravsko-sliezsky kraj a ťah R6 z Púchova k spoločnej hranici spojí Trenčiansky a Zlínsky kraj. Aj táto téma bola súčasťou piatkového rokovania ministra dopravy Jána Počiatka s českým rezortným kolegom Antonínom Prachařom, informovalo ministerstvo dopravy.

„Úsek rýchlostnej cesty zo Svrčinovca na českú hranicu plánujeme začať realizovať budúci rok. Do roku 2019 bude kompletne dobudovaná diaľnica D3, takže vodiči budú môcť využívať súvislé prepojenie zo Žiliny až na hranicu,“ povedal Počiatek. Ako uviedol Prachař, česká strana chce svoju časť tejto spojnice začať budovať na prelome rokov 2016 a 2017. Ťah R6 z Púchova k českej hranici s pokračovaním na Zlín sa má v SR začať stavať v roku 2017 a s podobnými termínmi počítajú aj v ČR. Podľa časového harmonogramu by obe prepojenia mali vodiči plnohodnotne využívať ešte v tomto desaťročí.

Ministri dopravy sa na rokovaní zároveň dohodli, že odborníci sa budú zaoberať témou zlepšenia cezhraničnej železničnej dopravy v hospodársky dôležitom regióne medzi Žilinou a Ostravou tak, aby prvé pozitíva pocítili cestujúci hneď, ako bude možné zmeny technicky realizovať.

Český minister dopravy sa zároveň intenzívne zaujímal o slovenskú legislatívu upravujúcu líniové stavby a verejné obstarávanie, ako aj o prípravu dokumentov pre nové obdobie eurofondov, kde je slovenská strana výrazne ďalej. „Sme ochotní pomôcť s akýmkoľvek know-how, ktoré budú českí kolegovia potrebovať,“ ubezpečil Počiatek.

Podľa predbežných plánov NDS výstavba dvojkilometrového úseku R5 Svrčinovec – hranica SR/ČR by mala trvať v rokoch 2015 a 2016. S výstavbou R6 Púchov – Mestečko v dĺžke 10,8 kilometra sa počíta v rokoch 2016 až 2020 a R6 Mestečko – hranica SR/ČR v dĺžke 12,2 kilometra v rokoch 2017 až 2020. Tieto tri plánované stavby sú zatiaľ v procese územného konania.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko #diaľnice