Obchodov s problémovými bločkami pribúda

Prípadov, keď ľudia z vlastnej iniciatívy upozorňujú daniarov na prevádzky vydávajúce podozrivé bločky, pribúda.

19.02.2014 13:30
debata (6)

Najnovšie na možné pochybenia obchodníkov upozornil Finančnú správu občan, ktorý predmetné bločky zaslal aj do redakcie Pravdy. Bločky podľa daniarov už na prvý pohľad nespĺňali zákonom stanovené podmienky. Dotknuté obchodné reťazce pripustili, že išlo o technickú chybu, pričom však štátu daň z pridanej hodnoty odviedli.

Bločky vystavili Tesco, Lidl a Kaufland, ktorí patria medzi popredné obchodné reťazce. Všetky boli vydané v prevádzkach v Hlohovci. „Pokladničný doklad neobsahuje znaky slovenskej abecedy, interpunkčné znamienka, správne logo MF. Správca dane skúma, či ERP (elektronická registračná pokladnica, pozn. red.) a pokladničný doklad spĺňajú zákonom stanovené náležitosti,“ vyjadrila sa k bločkom od spomínaných reťazcov hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Lidl a Kaufland vystavili podľa daniarov zákazníkovi bloček, kde bol zlý logotyp ministerstva financií. Na účtenke z Tesca sa žiaden logotyp nenachádzal. Daniari aktuálne preverujú aj bločky z viacerých pneuservisov či menších prevádzok s potravinami, ale aj z čerpacích staníc. Na niektorých pumpách pod značkami Shell, Lukoil a Jurki už Finančná správa skonštatovala vydanie nepravých bločkov a teraz daňová kobra preveruje, či nedošlo k daňovým únikom.

Reťazce daň odviedli

Obchodné reťazce pochybenie priznali. „Z našej analýzy vyplýva, že blok našej spoločnosti mal chybne vytlačený znak MF a v dvoch riadkoch chybnú tlač diakritiky, čo sú v zmysle platných predpisov chyby, ktoré blok nesmie obsahovať. Na druhej strane sú však identifikačné údaje spoločnosti, samotnej pokladnice a samotného dokladu bezchybné, rovnako aj výpočet DPH je správny, blok aj je zaznamenaný v dennej uzávierke a bola z neho riadne odvedená DPH. Krátenie dane je teda vylúčené a nedošlo k nemu,“ odpovedal hovorca Kauflandu Martin Gärtner.

Tesco tvrdí, že v ich prípade tiež išlo len o technickú chybu, ktorú ihneď napravili. „Napriek tomu, že ide o ojedinelé nedopatrenie, v súčasnosti denne kontrolujeme bločky vydávané v našich prevádzkach a opätovne sme inštruovali samotné obchody, aby v prípade, že dôjde k podobnej situácii, okamžite pokladnicu odstavili,“ povedal PR manažér Tesca Tomáš Ferenčák. Hovorca Lidla Tomáš Bezák tvrdí, že problém odstránili reštartom danej pokladnice. V ich prevádzkach je v týchto týždňov zvýšený počet kontrol. „V našich predajniach máme priebežné kontroly z Colného úradu a Daňového úradu. V januári 2014 sme mali 27 takýchto kontrol, pričom pri žiadnej z nich nebolo zistené závažné porušenie zákona o elektronických registračných pokladniciach,“ hovorí Bezák.

Nepravý bloček odhalí až kontrola

Obchodníkom pri vydaní zlého dokladu hrozí pokuta od 330 až do 3 300 eur pri prvom porušení, pri druhom môžu dostať pokutu až do výšky 6 600 eur. Pri treťom pochybení môžu daniari prevádzku zatvoriť a obchodníkovi odobrať živnosť.

Daniarom sa lepšie darí odhaľovať nepravé bločky vďaka sťažnostiam od ľudí, ktorým sa bločky niekedy nedarí zaregistrovať do bločkovej lotérie. Od spustenia lotérie od vlaňajšieho septembra štát už vybral na daniach až o niekoľko stoviek miliónov eur viac ako pred rokom.

Peter Pörsök, predseda Asociácie výrobcov, dovozcov a predajcov elektronických registračných pokladníc hovorí, že prípadov, keď bločky nespĺňajú všetky zákonom stanovené podmienky, nie je v súčasnosti viac, no predovšetkým sa viac dostali do povedomia. „Naša asociácia denne komunikuje s kontrolnými úradmi, sami na nepravé bločky upozorňujeme a školíme úradníkov, na čo si treba dávať pri ich kontrole pozor,“ dopĺňa Pörsök. Zároveň tvrdí, že nie pri všetkých bločkoch, ktoré sa na prvý pohľad javia ako nepravé, došlo reálne aj ku kráteniu daní zo strany obchodníka. „Niekedy je technická chyba tlačiarne alebo papiera,“ vysvetľuje Pörsök.

Ak má bloček na prvý pohľad chybný logotyp ministerstva financií alebo zákazníkovi nesedí nejaký údaj, je to prvý podnet na to, aby sa v prevádzke vykonala hlbšia kontrola. Finančná správa vie až na mieste skontrolovať, či je bloček v kontrolnom zázname daného dňa. Daniari preveria aj servisnú pokladničnú knihu a skontrolujú daňové plomby.

Čo si na bločku všímať

Falošný bloček sa dá odhaliť podľa niektorých znakov hneď na prvý pohľad. Okrem chybného logotypu MF si treba všímať najmä čas vydania bločku. Ak napríklad obchodník vydá zákazníkovi o druhej poobede bloček s poradovým číslom dva, je veľká pravdepodobnosť, že si kráti tržby. Ako prvý daniari preverujú daňový kód elektronickej registračnej pokladnice, teda DKP, čo napríklad ľudia vypisujú na súťažné tikety v bločkovej lotérii. Na základe toho vedia určiť, či je bloček pravý. Na čo sú zatiaľ daniari prikrátki, je spôsob, akým niektorí obchodníci obchádzajú platenie daní.

Krátia si tržby napríklad tak, že vo fiskálnych pokladniciach majú USB rozbočovače, ktoré neukladajú tržby do dennej uzávierky. Síce vydávajú na prvý pohľad pravé bločky, no ich hodnota sa neukladá do pamäte pokladnice, čím obchodníci štátu neodvádzajú dane. Daniari na tieto nečestné praktiky prídu na základe svojich dlhodobých kontrol alebo v prípade, že bloček z danej predajne vyhrá v bločkovej lotérii. Vtedy musí Finančná správa vykonať kontrolu prevádzky do 48 hodín.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #bloček #bločková lotéria