Pohľad ľudí na bločky sa od základov zmenil

Podvodníkom, ktorí vydávajú pri predaji tovaru nepravé bločky, klepla po prstoch bločková lotéria. Vďaka nej sú colníci s tímom daňovej kobry na stope daňovej chobotnici. Peter Pörsök, predseda Asociácie výrobcov, dovozcov a predajcov elektronických registračných pokladníc, ktorý sám čelil konštatovaniu daniarov, že jeho pokladnica vydávala falošné bločky, v rozhovore pre Pravdu tvrdí, že sa skončili časy, keď pár jedincov v biznise bohatne na úkor tých poctivých.

16.02.2014 20:00 , aktualizované: 17.02.2014 08:00
pokladňa, bločky Foto:
Ilustračné foto.
debata (81)

Z pokladnice, ktorú dodávala vaša firma, vyšiel na čerpacej stanici Shell podľa daniarov falošný bloček.
Nebol nepravý, spĺňal všetky zákonom stanovené podmienky a bol nájdený aj v kontrolnom zázname. Chybou bolo to, že logotyp ministerstva financií sa javil ako nekompaktný. Spôsobila to nedokonalá tlač grafického módu na tlačiarni. Kto sa tomu rozumie, vidí, že je to grafický logotyp, a nie textový.

Takže bloček vydaný vašou pokladnicou, ktorý daniari označili na prvý pohľad ako nepravý, sa nakoniec nachádzal v dennej uzávierke?
Prevádzkovateľ dal skontrolovať všetky bločky, ktoré vydala táto prevádzka, a všetky sa nachádzali v kontrolnom zázname pokladnice. Toto mala potvrdiť aj samotná Finančná správa.

Dobre, no vizuálna stránka dokladu je dôležitá, sám ste to povedali. Ak niečo nesedí, treba to ohlásiť daniarom.
S tým absolútne súhlasím. Je to hlavným dôvodom, aby Finančná správa do prevádzky prišla a skontrolovala ju.

Ak si ako spotrebiteľ neviem zaregistrovať bloček do lotérie, znamená to, že je bloček automatický nepravý?
Nie. Toto je len vychytávka pre hlbšiu kontrolu. Keď je podozrenie, že doklad nie je pravý, na to je spúšťací mechanizmus kontroly. Do prevádzky príde Finančná správa a na mieste vie skontrolovať, či je bloček v kontrolnom zázname daného dňa. Tak je to aj v prípade, ak je napríklad zle vytlačený logotyp ministerstva financií. To, že vizuálne niečo nesedí, by malo slúžiť na to, aby daniari danú prevádzku skontrolovali. Vypýtajú si kontrolný záznam, servisnú pokladničnú knihu a skontrolujú daňové plomby.

Ako zmenila bločková lotéria biznis s registračnými pokladnicami?
Zmenila povedomie ľudí. Dnes už je ľuďom, ale aj samotným podnikateľom a prevádzkarom jasné, že od dedinskej krčmy až po hypermarket musia mať všetci registračné pokladnice. Vždy na to, aby nejaká zmena priniesla úspech, musia najprv ľudia vedieť viac o danej problematike. Bločková lotéria upriamila pozornosť na dodržiavanie zákona o registračných pokladniciach, ktorý bol schválený ešte v roku 2008 a v roku 2011 vstúpil do platnosti.

Doteraz väčšina nakupujúcich zákon ignorovala?
Viac-menej. Štát v tom čase nevynaložil dostatočné úsilie na to, aby ľudí informoval, o čom ten zákon vlastne je. Záchranným krokom bola bločková lotéria. Na základe nej ľudia zistili, že v prevádzkach majú byť vôbec nejaké pokladnice, čo by si mali na bločku všímať a do akej miery predajcovia používajú registračné pokladnice. Začalo sa to viac kontrolovať zo strany úradov. Mnohí obchodníci, ktorí nerešpektovali tento zákon, si začali staré necertifikované pokladnice vymieňať alebo prestali s vydávaním nepravých dokladov.

Je možné, že niektorí z členov vašej asociácie teraz predávajú pokladnice, ktoré umožňujú obchodníkom krátiť dane?
Ani jeden veľký výrobca alebo dovozca registračných pokladníc zo Slovenska určite nemá upravené fiskálne moduly priamo z výroby. To je legenda. Netvrdím však, že v niektorých obchodoch nemôžu byť nasadené upravené registračné pokladnice alebo fiskálne moduly od niektorých menej známych výrobcov, ale určite nie od našich členov. My ako asociácia sa ich sami snažíme odhaľovať. Pomáhame štátnej správe pri kontrolách a v podozrivých prípadoch dávame odborné stanoviská. V každom prípade ide o malé percento. Kto by však vôbec investoval toľké peniaze do výroby deravých registračných pokladníc? Radšej niektorí obchodníci vo svojich prevádzkach ani nepoužívajú certifikované pokladnice alebo obchádzajú tlač dokladov cez nadradenú aplikáciu. Tu je problém.

Objavili sa však prípady, keď si s tým buď výrobcovia, alebo servisní technici dali tú námahu a samotní predajcovia si za takto upravenú pokladnicu zaplatili.
Myslíte teraz, že si servisný technik kúpi USB kľúč, ktorý namontuje do fiskálneho modulu? Keď vám rozoberiem fiskálny modul, tak uvidíte, že v našich pokladniciach a pokladniciach našich partnerov nie je miesto, kam strčiť USB rozbočovač.

Daniari však majú prvé odhalenia, že sa predsa len USB kľúč dal do niektorých modulov „strčiť“.
To sa však netýkalo nás ani ostatných výrobcov z našej asociácie. Neviem, ako to urobili tí, čo to urobili.

Firma, ktorej bol preto aj odobraný certifikát, tvrdí, že do pokladnice mohli zasahovať až servisní technici.
Servisná organizácia málokedy robí len jeden typ fiskálneho modulu. Medzi klientmi má nasadené pokladnice od rôznych výrobcov. Nedá sa každá servisná organizácia odkontrolovať, akí ľudia za ňou stoja. Keď sa technik rozhodne, že bude upravovať fiskálne moduly, tak to spraví. Zoberie modul, všetko, čo je vnútri, vyhodí von a dá tam USB kľúč, použije nefiskálnu pokladničnú tlačiareň alebo to prerobí nejako inak. Nepotrebuje úpravu od výrobcu. Na pohľad to nikto nerozozná, čo je vnútri.

Rozoznajú to daniari pri kontrole.
Áno, ale viete, na čo sa niektorí obchodníci spoliehali? Na to, že ak im príde do prevádzky kontrola a zistí, že buď vydávajú nepravé bločky, alebo vôbec nemajú pokladnicu, tak zaplatia prvýkrát 30 eur. Teda po starom to bolo 30 eur, teraz sa to zvýšilo na 330 eur.

Pokuty sú aktuálne od 330 až do 3 300 eur.
Garantujem vám, že obchodník dostane od daniarov tú najnižšiu sumu. Tak to bolo v minulosti. Došla kontrola, dala prevádzke pokutu 30 eur za to, že nemá pokladnicu. Obchodník však dovtedy smelo podnikal bez nej. V roku 2011 mal mať pokladnicu, v 2012 mu prišla kontrola a dala mu najnižšiu pokutu. Pritom pri dennej tržbe dajme tomu 2 000 alebo 5 000 eur sa mu to stále vyplatilo.

Myslíte, že takíto podvodníci sa zľakli bločkovej lotérie?
Určite áno. Vidno to aj na predaji pokladníc výrobcov našej asociácie, ktorí zaznamenávajú od zavedenia lotérie nárast dopytu pre už existujúce prevádzky. Objednávok je viac preto, lebo niektorí obchodníci používali ešte staré typy pokladníc alebo vôbec nemali pokladnice. Niektorí zase vydávali falošné účtenky z nadradeného systému.

Zľakli sa bločkovej lotérie aj výrobcovia a dovozcovia?
Tí najvýznamnejší a najväčší výrobcovia a dovozcovia na Slovensku sa určite nezľakli ani bločkovej lotérie, ktorá pomáha pri odhaľovaní takýchto daňových podvodov. Naši výrobcovia sa skôr potešili, že sa vlani v septembri spustila a upozorňuje aj na takéto prípady.

Potešili sa?
Naša Asociácie výrobcov, dovozcov a predajcov elektronických registračných pokladníc sa zasadzovala za to, aby sa bločková lotéria spustila. Asociáciu založili štyria poprední slovenskí výrobcovia a dovozcovia registračných pokladníc – a všetci boli za. Je to totiž neférové voči zákazníkom, ktorí si kúpili pokladnice, lebo chcú podnikať poctivo. Niektorí ich konkurenti z fachu to urobiť nemienili a mohli tak predávať lacnejšie svoj tovar či služby, čo im dáva výhodu v konkurenčnom boji. O neodvedení daní ani nehovoriac.

Hovoríte o svojich členoch s veľkou istotou. Naozaj sa viete za všetkých približne 50 zaručiť, že nedodávajú na trh podvodné pokladnice?
Jednoznačne sa zaručujeme za výrobcov a dovozcov. Nikto z nich deravé fiskálne moduly nevyrába ani nedodáva programy, ktoré umožňujú nastavenie pokladnice tak, aby nerátala tržbu. Máme však v asociácii výrobcov pokladníc aj servisné organizácie. Zo servisných organizácií, ktoré k nám prišli, niektorých ľudí poznáme osobne, niektorých nie, ale všetci k nám vstupovali s vedomím, že deklarujú dodržiavanie zákona a chcú zakročiť proti týmto nekalým praktikám. Upozorňujeme na to, že sa niečo také deje, ako to riešiť. Preto aj podporujeme bločkovú lotériu. Nechceme, aby niektorí v našom biznise bohatli na úkor tých poctivých.

Môžu sa pomýliť aj daniari už pri samotnej registrácii pokladnice?
Áno. Stali sa prípady, keď daňový úradník zle prepísal DKP do pokladničnej knihy a následne servisný technik toto zlé DKP nastavil do pokladnice. V bločkovej lotérii to môže pri registrácii vyskočiť ako problém. Údaj nesedí, ale spravila sa chyba u daniarov, alebo aj v servisnej organizácii. V každom prípade aj pri takýchto zle zapísaných pokladniciach sa normálne odvádzajú dane, to na to nemá vplyv. Ak sedia bločky s kontrolnými záznamami, s odvodom daní by malo byť všetko v poriadku.

Čo hovoríte na to, že od nového roka musia mať všetky obchodné prevádzky okrem pokladnice v predajni aj komunikačný kábel, ktorý prepojí registračnú kasu s počítačom?
Protiotázka. Je štátna správa pripravená so zariadeniami sťahovať tieto dáta? Má na to k dispozícii softvérové aplikácie?

To je otázka na daniarov, nie na mňa.
V poriadku. Podľa mňa nemajú na všetky pokladnice jednotnú softvérovú aplikáciu, dostatok čítacích zariadení, aby to vedeli plnohodnotne využívať. Komunikačný kábel ako taký je dobrá vec. Odkontrolujú tak malé pokladnice, ktoré nie sú pripojene priamo k PC. Keď daniari prídu na trhovisko, tak im to uľahčí robotu. Obávam sa však, že na kontroly nie sú pripravení práve v štátnej sfére, ako som už spomínal.

Od nového roka sú v obchodoch aj vystavené bločky, ako by mal doklad o zaplatení vyzerať. Ľudia si to veľmi nevšímajú.
To je omyl, všímajú.

Všímam si to možno ja alebo vy, ktorí sa tým zaoberáme.
To nie je pravda. Dostanem niečo do ruky, nemám to s čím porovnať. Preto musia mať obchodníci vyvesené bločky. Keď sa pozrieme na to, koľko podnetov dostala Finančná správa na nepoctivých obchodníkov doteraz, tak má význam, aby v prevádzkach boli vylepené bločky. Ľudia by si ich podľa niečoho mali prekontrolovať. Dôkazom je aj to, že doteraz boli v hypermarketoch a supermarketoch haldy bločkov z nákupov, teraz je ich tam zhruba desatina. Ľudia si berú doklady domov, nenechávajú ich pohodené v obchodoch, a potom ich prihlasujú do lotérie.

Čo si majú ľudia všímať na bločku?
Hlavne či má logotyp. Znak ministerstva financií. DKP (daňový kód pokladnice, pozn. red.), uvedené DIČ (daňové identifikačné číslo, pozn. red.). Všímať si treba aj poradové číslo bločka. Keď som v krčme o pol ôsmej večer, všetko je obsadené a čašník prinesie bloček s poradovým číslom dva, tak je to trošku podozrivé. Je totiž málo pravdepodobné, že za celý deň vydal jeden bloček, a pritom je krčma plná. Takisto treba sledovať aj čas. Niekedy na bločkoch uvádzajú čas 0:00. Treba si dávať pozor a kontrolovať si bločky. To, že obchodníci neodvázajú dane, sa týka aj bežných ľudí. Takto je menej peňazí v štátnej kase a štát sa dodatočné príjmy snažil naháňať aj tak, že prijímal opatrenia, ktoré ukrajovali z peňazí bežných ľudí.

Aký je najväčší mýtus o výrobcoch pokladníc, ktorý ste dosiaľ počuli?
Je ich mnoho. Ale najviac koluje mýtus, že všetci slovenskí výrobcovia vyrábajú deravé registračné pokladnice v tichej dohode. Druhý sa tak ani slovenských výrobcov netýka, ako tých, čo sem pokladnice dovážajú. Hovorí sa, že na Slovensko od roku 2011 prichádzajú kamióny deravých pokladníc z Portugalska. Už som vám to spomínal. Výrobcov by to stálo veľa peňazí, úsilia a času. Pre prevádzkovateľa by to bolo pridrahé. Je výhodnejšie pre nich primitívne až hlúpo obchádzať zákon nepoužívaním certifikovanej pokladnice alebo tlačením dokladov z nadradeného systému.

Peter Pörsök

je konateľom spoločnosti Varos Trade, ktorá má na trhu viac ako 11-tisíc registračných pokladníc. Je tiež predsedom Asociácie výrobcov, dovozcov a predajcov elektronických registračných pokladníc. Asociácia združuje približne 50 firiem, medzi ktorými sú významní výrobcovia fiskálnych pokladníc na Slovensku.

© Autorské práva vyhradené

81 debata chyba
Viac na túto tému: #bločková lotéria #bločky #Peter Pörsök