Akcie Telekomu budú možno aj pre bežných ľudí

Vládou pripravovaný predaj 49 percent akcií Slovak Telekomu by tisíckam rodín mohol zvýšiť príjmy.

, 16.02.2014 16:00
Slovak Telekom Foto: ,
Ilustračné foto
debata (21)

Ak by sa totiž väčšinový nemecký akcionár rozhodol nevyužiť predkupné právo stanovené v privatizačnej zmluve uzavretej počas Dzurindovej vlády, akcie by si mohol kúpiť prakticky ktokoľvek a neskôr by mal právo na každoročné dividendy z firmy. Túto možnosť obsahuje memorandum, ktoré tento týždeň podpísal štát s nemeckým väčšinovým vlastníkom Deutsche Telekom.

„Ak vláda skutočne predá akcie cez bratislavskú burzu cenných papierov, prebehne najprv emisia na primárnom trhu a vzápätí si ich bude môcť kúpiť ktokoľvek,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Patria CF Tomáš Tomčány. Jedným dychom tiež dodáva, že tento spôsob predaja je najtransparen­tnejší. „Ich skutočnú hodnotu totiž určí trh,“ myslí si Tomčány.

Vďaka predaju cez burzu by tiež vláda mohla získať viac peňazí, ako keby akcie predávala priamo. „Podľa posledných dostupných dát možno očakávať zisk z doprivatizácie Telekomu na úrovni osemsto miliónov až miliardy eur,“ očakáva analytik. Ak by však ľudia a firmy mali veľký záujem o akcie, cena by sa mohla šplhať ešte vyššie. Čím väčší dopyt je po akciách, tým viac stúpa ich hodnota.

Firma však zatiaľ nezverejnila údaje o hospodárení v roku 2013, ktoré tiež môžu zvýšiť zisk z predaja 49-percentného podielu. Slovak Telekom totiž v máji kúpil aj spoločnosť Digi Slovakia aj s viac ako 270-tisíc zmluvami na poskytovanie satelitnej televízie či internetu. Je teda viac ako isté, že majetok aj obrat skupiny sa po tejto transakcii značne zvýšil, vďaka čomu stúpla aj jej hodnota.

Bonitu firmy tiež zvýšilo koncoročné získanie licencií na prevádzku mobilných sietí v pásmach 800 i 2 600 m­egahertzov. Firma totiž vďaka týmto frekvenciám bude môcť ponúkať superrýchly mobilný internet aj v husto osídlených oblastiach i na vidieku, vďaka čomu stúpne počet jej používateľov.

Prevádzku na týchto pásmach chce Telekom spustiť už čoskoro. V piatok totiž Roman Vavro, hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zverejnil informáciu, že Slovak Telekom i Swan už požiadali o povolenia, ktorými im úrad určí podmienky používania pridelených frekvencií.

Všetci štyria operátori už zaplatili polovicu sumy, za ktorú frekvencie vydražili v elektronickej aukcii. „Orange Slovensko, Slovak Telekom, SWAN a Telefónica Slovakia si týmto splnili svoju prvú povinnosť stanovenú v povolení na používanie frekvencií z frekvenčných pásiem 800 MHz, 1 800 MHz a 2¤600 MHz. Druhú polovicu vo výške 81,94 milióna eur sú povinní zaplatiť do 31. 5. 2014,“ spresnil hovorca regulačného úradu.

Pri otázke o predaji 49-percentného podielu v Slovak Telekome cez burzu je však napríklad analytik J&T Banky Stanislav Pánis skeptický. „Slovenská vláda doteraz nikdy neprivatizovala prostredníctvom burzy, a preto je málo pravdepodobné, že by to malo byť v tomto prípade inak,“ uzatvára analytik.

Predaj Telekomu môže pomôcť projektu jednej zdravotnej poisťovne

Projekt jednej štátnej zdravotnej poisťovne na Slovensku by mohol dostať reálnu podobu v druhej polovici tohto roka. V relácii RTVS O 5 minút 12 to v nedeľu uviedol minister financií Peter Kažimír. „Veľmi reálne podoby to môže dostať aj v súvislosti s predajom podielu Telekomu v druhej polovici tohto roka,“ vyhlásil šéf rezortu financií.

Podľa plánu vlády mala na Slovensku už od začiatku tohto roka fungovať len jedna štátna zdravotná poisťovňa. Stať sa tak malo v ideálnom prípade, ak by s odpredajom súkromných poisťovní Dôvera a Union súhlasili ich vlastníci. Celý projekt ale zastal na financiách.

„Nemáme na to peniaze a nepovažujem za hanbu priznať to,“ uviedol Kažimír. Pripomenul, že zdroje pôjdu z predaja podielu štátu v spoločnosti Slovak Telekom. Konkrétnu sumu potrebnú na zavedenie jednej poisťovne však neprezradil. „Nepoviem vám koľko, pretože keby som vám povedal koľko, tak vytváram očakávania od tých, ktorí z toho budú musieť byť odškodnení. Nebudem hovoriť o sumách,“ povedal v relácii RTVS šéf rezortu financií. Podľa neho sa projekt zdržal pre nedostatok peňazí, ale aj pre otázku dodržiavania medzinárodných zmlúv o ochrane investícií. „My sme sa kľúčovo snažili, aby sme sa vyhli arbitrážam a la zákaz zisku zdravotných poisťovní,“ dodal.

Podpredseda hnutia NOVA Jozef Kollár v relácii RTVS vyčítal súčasnej vláde utajené memorandum, ktoré hovorí o doprivatizácii Slovak Telekomu. „Udialo sa jedno krásne utajené, kamuflované zasadnutie za zatvorenými dverami, kde si prišiel najvyšší výkonný šéf spoločnosti Deutsche Telekom podpísať s vládou Roberta Fica memorandum o privatizácii spoločnosti Slovak Telekom,“ povedal Kollár. V memorande si podľa neho vláda dohodla základné postupy, ako doprivatizuje zvyšných 49 percent akcií spoločnosti. Za kamufláž podpredseda hnutia NOVA považuje, že si vláda, ktorá vystupuje proti privatizáciám, v rozpočte na rok 2015 naplánuje sumu okolo jednej miliardy eur z transferu štátnych aktív, čo znamená privatizácia.

Podľa Kollára dohoda vlády s Deutsche Telekomom naznačuje, že Slovak Telekom nedoprivatizujú cez verejnú ponuku, ktorú on považuje za najlepšiu. „Vzhľadom k tomu, že ste sa dohodli s Deutsche Telekomom, že idete začínať naceňovať podiel Slovenska v Telekome, všetko nasvedčuje tomu, že cestou verejnej ponuky nepôjdete. Budem veľmi očakávať, k akej sume sa dopracujete,“ uviedol podpredseda hnutia NOVA.

Minister financií reagoval, že sociálni demokrati nikdy neboli pri privatizácii a že toto slovo sa stalo neslušným začiatkom 90-tych rokov a po roku 2000. Podľa Kažimíra však teraz do toho vláda musí ísť, lebo potrebujú znížiť dlh a časť prostriedkov chcú použiť pri projekte jednej štátnej poisťovne. Aj minister financií považuje predaj cez burzu za najlepšiu možnosť, zároveň však pripomenul, že na Slovensku je mŕtva. Memorandum podľa neho nezostane utajené, ale zverejnia ho. „Mám informáciu od ministra hospodárstva, ktorý to má na starosti, samozrejme, že to zverejní,“ povedal v relácii RTVS Kažimír.

(SITA)

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovak Telekom #Deutsche Telekom
Flowers