Portugalci pôjdu slovenskou cestou, spustia bločkovú lotériu

Zadlžené Portugalsko sa vydalo v slovenských šľapajach do boja proti daňovým únikom. Od apríla spustí bločkovú lotériu, v ktorej bude možné vyhrať raz do týždňa automobil.

07.02.2014 07:49
debata (11)

Podľa agentúry AFP tak vláda zrejme udrie u svojich spoluobčanov na tú správnu strunu. Portugalci totiž patria medzi najaktívnejších hráčov v rôznych lotériách.

Výhrami chce vláda motivovať občanov, aby si od podnikateľov nechali za zaplatený tovar alebo služby vystaviť účtenku. Jej nahlásením majú ľudia mať tiež možnosť si strhnúť z dane z príjmu 15 percentnú DPH za zaplatené služby v kaderníctve či autoservisoch a za stravovanie v reštauráciách.

Záujemcovia môžu účtenky na tento účel uchovávať od 1.januára. Portugalsko odhaduje, že daňové úniky ho oberajú o štvrtinu HDP.

Slovensko si koncom januára pochvaľovalo záujem obyvateľov o bločkovú lotériu, ktorú kabinet premiéra Roberta Fica rozbehol vlani na jeseň. Do súťaže sa v päťmiliónovej krajine zapojilo takmer 450 000 ľudí.

Slovenskou lotériou sa inšpirovala nová česká vládna koalícia, ktorá ju chce zaviesť aj v Česku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uviedol, že príslušný zákon by mal platiť od budúceho roka.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Portugalsko #bloček #bločková lotéria