Úrok dohodnutého úveru bude pod úrovňou trhových sadzieb a Budapešť bude pôžičku splácať 21 rokov. Povedal to v stredu maďarský minister hospodárstva Mihály Varga.
Konečnú dohodu o úvere by mali obe strany podpísať v priebehu niekoľkých dní, povedal minister spravodajskej televízii HírT. „Podarilo sa nám dosiahnuť dohodu, akú by sme si na trhu zabezpečiť nedokázali,“ podotkol Varga podľa agentúry Reuters. Konečnú výšku úrokov ale povedať odmietol.
Šéf úradu maďarského premiéra János Lázár minulý mesiac uviedol, že priaznivé podmienky pôžičky boli rozhodujúcim faktorom pri rozhodnutí vlády poveriť výstavbou nových blokov jadrovej elektrárne ruskú firmu Rosatom. Dohodu o výstavbe podpísali v januári maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin.
Maďarská vláda vyjadrila presvedčenie, že dohoda s Ruskom žiadnym spôsobom neporušuje pravidlá EÚ. Európska komisia v januári oznámila, že jej experti budú preverovať, či dohoda je v súlade s európskym právom, najmä čo sa týka verejného obstarávania.
Projekt by mal stáť až štyri bilióny forintov. Paks má štyri sovietskej reaktory s celkovým výkonom približne 2000 megawattov. Orbánova vláda si dala cieľ rozšírením elektrárne zvýšiť podiel jadra na domácej produkcii elektrickej energie zo 40 na 60 percent.