Pre Grécko chystajú tretí balík pomoci, musí však pritvrdiť

02.02.2014 09:34

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble pripravuje tretí balík pomoci pre zadlžené Grécko, ktorý by mohol mať hodnotu až 20 miliárd eur. Informoval o tom na svojich internetových stránkach nemecký denník Der Spiegel s odvolaním sa na dokument ministerstva financií.

Medzi možné formy pomoci podľa denníka patrí ďalšie zníženie gréckeho dlhu veriteľmi alebo dodatočný program, prostredníctvom ktorého by Grécko mohlo získať nové peniaze z európskeho záchranného fondu ESM. Grécko už dostalo od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) dva balíky pomoci v celkovej hodnote 240 miliárd eur.

Výmenou za túto pomoc grécka vláda zaviedla masívne výdavkové škrty, znížila dôchodky a mzdy a opakovane zvýšila dane, čo prehĺbilo útlm ekonomiky a vyvolalo protesty obyvateľov.

Spiegel upozornil, že nová pomoc by vyžadovala, aby grécka vláda realizovala reformy s väčším odhodlaním ako doteraz. Dodal, že podľa medzinárodných veriteľov zatiaľ vláda uskutočnila len menej ako polovicu sľúbených reforiem.

Grécka ekonomika sa už šesť rokov nachádza v recesii, tento rok však vláda počíta s návratom k hospodárskemu rastu. Miera nezamestnanosti v krajine sa v októbri vyšplhala na rekordných 27,8 percenta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Grécko #Nemecko #trojka veriteľov #euroval
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku