Letenka do Soči vyjde na 330 eur, ľudia váhajú

Zimné olympijské hry v ruskom Soči sa začnú už o necelé dva týždne. Letenky sa však zatiaľ predávajú len v desiatkach kusov, podľa predajcov ľudia stále váhajú nad jej kúpou a účasťou na olympiáde.

27.01.2014 21:00
Soči, biathlon, lyžovanie Foto: ,
Biatlonový štadión Laura v Soči, kde sa vo februári budú konať olympijské hry.
debata (4)

Letieť do dejiska zimných hier sa dá z Prahy, Viedne, Budapešti či Krakova s prestupom v ukrajinskom Kyjeve, poľskej Varšave alebo v Moskve. Cena spiatočnej letenky do Soči sa začína na sume 330 eur.

"Z Prahy je možné letieť s Ukraine International Airline s prestupom v Kyjeve, trvanie letu Praha – Kyjev je 2.20, trvanie letu Kyjev-Soči je 1.55. Napríklad z Budapešti lieta LOT Polish Airlines so Siberia Airlines, cena spiatočnej letenky je od 490 eur. Prestupuje sa vo Varšave a v Moskve, celková dĺžka letu v každom smere je dokopy aj s prestupmi až 26 hodín,“ vraví Michal Repa za predajcu leteniek pelikán.sk. Ak by chceli Slováci vycestovať do Soči priamo bez prestupov, môžu tak urobiť z letiska v Mníchove. "To je najbližšie letisko pre priamy let do Soči so spoločnosťou Orenair, od 429 eur. Dĺžka letu je 3.20 v oboch smeroch,“ doplnil Repa.

Veľký záujem o zimné hry v Soči medzi fanúšikmi však zatiaľ nebadať. Podľa Slovenského olympijského výboru si vstupenky na olympiádu zakúpilo zatiaľ 280 Slovákov. Niekoľko desiatok ďalších si podľa Ľubomíra Součka z výboru zakúpilo vstupenky od iných predajcov v zahraničí, ich presný počet však nepozná.

Na cestu do Ruska je potrebné vybaviť si víza. Je nutné mať v pase dve voľné strany a pas musí byť platný aspoň šesť mesiacov po vypršaní udeleného víza. Treba vypísať dotazník, nalepiť fotografiu a poistiť sa v komerčnej poisťovni.

Za nižším záujmom je možno aj opatrnosť Slovákov, keďže koncom vlaňajšieho roka boli Rusi svedkami teroristických útokov.

"Samozrejme, vzhľadom na viacero teroristických útokov v Rusku v posledných mesiacoch sa dá predpokladať zvýšená opatrnosť ľudí v porovnaní s Vancouvrom 2010 či s Turínom 2006. Ale napríklad pred Londýnom 2012 tiež vládli značné obavy, pretože priamo v tomto meste boli v minulosti teroristické útoky, dokonca len deň po pridelení hier Londýnu. Je pochopiteľné, že v niektorých destináciách ľudia vnímajú väčšiu mieru rizika ako v iných. Aj keď sa začala arabská jar, ľudia sa obávali cestovať do Egypta či do Tuniska. Podobné to bolo aj vlani s Tureckom,“ uvažuje Souček.

V ruskom Volgograde od októbra do konca roka 2013 zaútočili teroristi trikrát. Najskôr zabila atentátnička v autobuse šiestich ľudí, 29. decembra zahynuli pätnásť ľudí pri útoku na stanici v tomto meste a deň nato zomrelo vyše tridsať ľudí po akcii teroristov na trolejbus.

Šesťsto kilometrov od Volgogradu vzdialený Piatigorsk bol takisto vlani poznačený atentátmi, keď bomba v aute zobrala životy trom ľuďom. Volgograd je vzdialený od Soči vyše 900 kilometrov, v krajine však ide o jeden región. Za útokmi by mali byť kaukazskí teroristi. Bezpečnostní analytici tvrdia, že ruskej vláde chcú teroristi dokázať, že napriek prijatým opatreniam nemajú v Soči všetko pod palcom a útoky sa môžu stupňovať s blížiacim sa termínom začiatku hier.

Slováci tak letenky zatiaľ nekupujú a vyčkávajú. "Počet vyhľadávaní letov do Soči na našej stránke od začiatku januára stúpol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 403 percent. Na porovnanie, v Česku sme zaznamenali rast vyhľadávaní o 693 percent. Z toho usudzujeme, že ľudia vyčkávajú,“ vysvetľuje Repa. Souček zase dopĺňa, že viac ľudí vždy pritiahnu letné hry.

"Najvyššia návštevnosť bola na hrách 2012 v Londýne, išlo približne o viac ako 1 000 ľudí, ktorí si zakúpili vstupenky cez oficiálneho predajcu na Slovensku. V prípade zimných olympijských hier sledujeme vzostupný trend záujmu vidieť hry naživo, ktorý sa dá sledovať počnúc ZOH 2002 v Salt Lake City,“ tvrdí Souček.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Soči