KDH navrhuje znížiť DPH v turizme na 10 percent

Kresťansko-demokratické hnutie navrhuje znížiť sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na ubytovacie služby a s tým súvisiace stravovacie služby zo súčasných 20 % na 10 %. Informoval o tom v utorok predseda KDH Ján Figeľ.

21.01.2014 12:45
debata (25)

Konkrétny návrh novely zákona o DPH chce opozičná strana predložiť na rokovanie marcovej schôdze parlamentu.

„Napríklad Nemecko, ktoré takto znížilo sadzbu pre cestovný ruch z 19 % na 7 % nestratilo, ale naopak významne napreduje,“ konštatoval Figeľ. Ako ďalej dodal, v susednom Poľsku je táto sadzba na úrovni 8 % a v Rakúsku 10 %. „Sme presvedčení, že toto logické zníženie neznamená stratu pre štát, ani na daniach celkovo, ani na záujmoch štátu,“ povedal Figeľ. Zníženie sadzby DPH by mohlo podľa neho priniesť vyššie využitie ubytovacích kapacít a taktiež by sa mohla zvýšiť zamestnanosť v turistických regiónoch. Výpadok pri DPH podľa prepočtov KDH by mal byť približne 170 mil. eur.

Podľa zástupcov KDH súčasná vláda nevie riešiť nezamestnanosť systémovými dlhodobými opatreniami ani v oblasti turizmu. Posledná novela, ktorú predkladal minister dopravy Ján Počiatek, bola podľa Figeľa skôr výrazom klientelizmu a nesystémovosti pri udeľovaní štátnych dotácií.

Predseda KDH tým narážal na návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu vypracovaný ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Novela zákona mala zaviesť udeľovanie dotácií pre tie organizácie, ktoré budú schopné zabezpečiť návštevníkov spoza Schengenského priestoru aspoň na päť nocí, pričom počítala s dotáciami vo výške 35 eur na jedného hosťa. Opozícia návrh novely kritizovala s tým, že novela by pomáhala predovšetkým finančným skupinám, keďže by sa vzťahovala hlavne na solventných turistov ubytovaných v špičkových hoteloch. Rezort dopravy napokon spornú časť z návrhu novely vypustil.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #turiszmus