Olympijský dom bude v Soči chýbať

Peter Sisák, ktorý mal pod palcom prevádzku všetkých našich doterajších olympijských domov, hovorí, že je škoda, že Slovensko bude v Soči bez olympijského domu. Uskromniť sa rozhodli aj iné krajiny.

18.01.2014 10:00
debata (6)
Peter Sisák
Peter Sisák Peter Sisák

Nie je škoda, že Slovensko bude v Soči bez olympijského domu?
Ja si myslím, že určite áno. Pýtam sa napríklad, keby sa „podarila“ medaila, kde sa z nej budeme tešiť, kde budeme oslavovať? Vo Vancouvri po každom zápase prišla zrazu biela vlna – politici, podnikatelia, členovia výpravy, rodiny našich hokejistov. Všetci v bielych dresoch so slovenským znakom. Takisto keď Martina Moravcová prekvapila v Sydney medailami, všetci sme sa zbehli, tešili sa a oslavovali. Sú to chvíle, keď je príjemné byť Slovákom.

V Soči bude takýchto národných domov omnoho menej. Je za tým otázka peňazí?
Napríklad Česi oznámili, že zaplatili päťnásobok sumy čo za londýnske hry, a to Londýn vôbec nebol lacný. Navyše sú na štvrtinovej ploche oproti tomu. Čiže pokles domov bude zrejme spôsobený aj cenou.

Kto navštevuje slovenský olympijský dom?
Dom plní dve funkcie. Je to podpora predovšetkým olympijskej výpravy a súčasne aj športovej, politickej i ekonomickej diplomacie s cieľom prezentácie Slovenska. Neraz dochádza k mylnému pohľadu, že domy sú pre verejnosť. Stále sa zvyšujúce bezpečnostné opatrenia obmedzujú možnosť stretania sa športovcov s hosťami výpravy na športoviskách i v dedine. Novinári sa tiež môžu so športovcami stretávať len vo vyhradenej zóne. Vstup do domu majú akreditované osoby a hostia olympijského výboru a zastupiteľského úradu. V ďalekom svete sa usilujeme krajanom umožniť aspoň krátky pohľad do domu, závisí to však od prevádzkových možností. Áno, sú aj také domy, ale tieto sú obvykle privátnymi komerčnými aktivitami, zvyčajne bez priameho a oficiálneho prepojenia na výpravu a zastúpenia krajiny, ktorú majú v názve. Sú to vlastne akési fan zóny. Známy je írsky dom. Je to vlastne veľký štýlový pub s írskym pivom bez účasti a podpory írskej výpravy. My sa snažíme vytvoriť športovcom i diplomacii čo najviac domáce prostredie. Výprave aj napriek perfektnej strave v olympijskej dedine začnú chýbať tradičné domáce jedlá, ktoré tvoria jadro gastronómie domu.

Predsa len, počas zimných olympijských hier vo Vancouvri bol prvý a jediný raz otvorený slovenský dom aj pre bežných ľudí. Stretlo sa to s pozitívnymi ohlasmi?
Absolútna väčšina olympijských domov je len pre pozvané osoby. Na ilustráciu, nie je vhodné, aby niekto po hokejovom zápase vysvetľoval napríklad Halákovi pri obede, ako mal hrať. Áno, Vancouver bol prvý a zatiaľ jediný, kde sa umožnilo do olympijského domu vstúpiť aj verejnosti. Žiaľ, nestretlo sa to s očakávaným ohlasom. Tí, čo boli v dome, neskrývali spokojnosť. Tí, ktorým sa to nepodarilo, či už z kapacitných, alebo finančných dôvodov, mali iný názor. Medzi prvými sme tak reagovali na nový trend. Pretože domy začínajú tvoriť dve časti – verejne prístupnú, oddelenú fan zónu a druhú neverejnú časť, plniacu tradičné funkcie pre výpravu. Pokúsili sme sa o to aj v Londýne, kde verejná časť bola v neďalekej budove. Francúzi to v Londýne už aj jasne zadefinovali, keď francúzsky dom nazvali Club France. Tým je povedané všetko, klub je len pre členov.

Olympijský dom Slovensko možno nakoniec v Soči bude mať. Podľa Hospodárskych novín je v hre ponuka majiteľov Tatravagónky Alexeja Beljajeva a Michala Lazara, ktorí vedia zabezpečiť priestory na železničnej stanici v Soči. Slovenský olympijský výbor ponuku zváži.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Peter Sisák