Slovensko si v tomto roku s dlhom poradí ľahšie

Tohtoročné financovanie štátneho dlhu bude zrejme jednoduchšie, ako sa pôvodne očakávalo.

16.01.2014 12:21
debata

Napomáha tomu lepší vlaňajší hotovostný výsledok štátneho rozpočtu, ako aj spätný odkup cenných papierov koncom minulého roka. Agentúre pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) tak postačí oproti rozpočtovanej sume prefinancovať v tomto roku zhruba o 1,5 mld. eur menej, prezradil šéf agentúry Daniel Bytčánek.

"Tento rok bude pre nás komfortnejší, ako sme očakávali. Tých 7,5 mld. eur, ktoré sú plánované v štátnom rozpočte, môžeme redukovať približne na 6 mld. eur,“ povedal.

Navyše agentúra začala tento rok aktívne a už v prvej polovici januára si požičala cez 15-ročnú emisiu eurobondov 1,5 mld. eur. Znamená to, že už za pár dní nového roka prefinancovala štvrtinu svojej tohtoročnej potreby. A to napriek tomu, že štát akútne nové zdroje na refinancovanie dlhu nepotrebuje. Podľa Bytčánka k tomu viedli predovšetkým výhodné podmienky na finančných trhoch a veľmi dobré postavenie Slovenska na nich, čo sa odzrkadlilo aj na pozitívnom výsledku predaja. "Pätnásťročná splatnosť dlhopisov nie je pre investorov úplne štandardná, preto sme sa rozhodli ponúknutú šancu využiť,“ tvrdí.

Dlhopis s 15-ročnou splatnosťou je totiž svojimi parametrami z tých menej obvyklých. Podľa Bytčánka sú takéto cenné papiere pre krátkodobých investorov príliš dlhé a naopak pre dlhodobých príliš krátke. Faktom však je, že agentúre sa takýto dlhopis do portfólia hodil a preto sa rozhodla predaj realizovať. "Tá emisia je v celom regióne prvá po troch rokoch. Tri roky neboli úplne vhodné podmienky pre 15-ročný dlhopis. S prirážkou približne 1 % nad trhovú úrokovú sadzbu to považujeme pre Slovensko za veľmi výhodný obchod,“ konštatuje Bytčánek.

Na druhej strane však priznáva, že za skorým tohtoročným predajom dlhopisov v takomto objeme môže byť aj snaha vyhnúť sa prípadným zmenám podmienok na trhu. Aj keď tento rok podľa Bytčánka vyzerá z pohľadu financovania dlhov lepšie, ako ten minulý, existujú riziká z vývoja finančných trhov. Najmä z dôvodu možného zmenšovania kvantitatívneho uvoľňovania. "Sme v štádiu, keď dobudovávame portfólio štátneho dlhu. Snažíme sa ho čo najviac ochrániť pred zmenami trhových úrokových sadzieb,“ hovorí.

Relatívne nízka potreba refinancovania dlhu v tomto roku a navyše úspešná emisia eurobondov hneď začiatkom januára tak zrejme povedú aj k revízii plánov na emisie nových dlhopisov v zahraničí. K takýmto emisiám v posledných dvoch rokoch pristupoval štát v rámci diverzifikácie dlhu relatívne často. Bondy tak vydal vo Švajčiarsku, USA, Českej republike a dokonca v Japonsku. Pre tento rok agentúra ešte minulý rok avizovala možnosť ďalšej emisie v zámorí, momentálne to však podľa Bytčánka vyzerá, že pravdepodobne nebude.

Šéf agentúry zatiaľ však úplne nevylučuje podobnú emisiu, akú Slovensko predalo v roku 2012 v Českej republike. U našich západných susedov sú totiž podmienky na trhu špecifické a pre emitenta nášho typu zaujímavé. Vládne tam výrazný prebytok likvidity a investori nemajú dostatok investičných príležitostí.

"V takomto prostredí predpokladáme úspešný predaj slovenských dlhopisov. Na druhej strane asi nemáme v súčasnosti na to z dôvodu lepšieho vývoja verejných financií obchodný priestor,“ tvrdí. Agentúra musí totižto myslieť aj na domácich investorov. Minulý rok sa cez aukcie predalo podľa Bytčánka iba 2,3 mld. eur. Tento rok by to mala byť zhruba polovica zo spomínaných 6 mld. eur. Zvyšok by mali pokryť ďalšie syndikované predaje.

debata chyba
Viac na túto tému: #dlh #rozpočet #ARDAL