Na autosalóne v Detroite to povedal Dan Ammann, ktorý sa v stredu stal novým prezidentom automobilky. Firma sa v roku 2009 prechodne ocitla v bankrotovom režime, obnovenie výplaty dividend je teda ďalším krokom na ceste firmy k normálnemu stavu. Nové vedenie tento rok čaká mierny nárast zisku, marže ale vraj budú až do roku 2015 stagnovať.
GM na konci marca vyplatí vlastníkom kmeňových akcií dividendu 30 centov na akciu. Naposledy automobilka vyplatila dividendu v júni 2008, vtedy to bolo 25 centov na akciu. Akcie firmy na správu najprv reagovali rastom o viac ako tri percentá, neskôr sa ale vrátili k poklesu. Zostávajú však blízko ročného maxima.
„Je to dôležitý signál dôvery v naše plány ziskovej budúcnosti,“ povedal podľa agentúry Reuters Ammann, ktorý doteraz pôsobil ako finančný riaditeľ. V stredu sa stal prezidentom automobilky a na jeho miesto zasadol Chuck Stevens, predtým finančný riaditeľ severoamerickej divízie firmy. Najvyššiu výkonnú funkciu zároveň prevzala Mary Barraová (51), ktorá sa tak stala prvou ženou vo vedení veľkej americkej automobilky. Barraová nahradila doterajšieho výkonného riaditeľa riaditeľa Daniela Akersona.
Dividenda 1,20 USD za rok znamená, že dividendový výnos sa teraz pohybuje okolo troch percent. V Spojených štátoch je zvykom vyplácať dividendy každý štvrťrok, niektoré podniky ju vyplácajú aj v mesačných intervaloch. Týka sa to najmä finančných spoločností a fondov.
Ammann a Stevens v stredu predstavili aj novú prognózu vývoja. Nové vedenie v tomto roku predpokladá mierny rast v Spojených štátoch a v Číne. Sľubuje si od neho, že automobilke pomôže pokryť náklady na reštrukturalizáciu v regiónoch, kde má firma horšie výsledky, vrátane Európy a Austrálie.
Americká vláda v roku 2009 pomohla automobilke takmer 50 miliardami dolárov, za ktoré vo firme kúpila väčšinový podiel. Minulý mesiac vláda predala poslednú časť svojich akcií GM a oznámila, že na transakcii prerobila 10,5 miliardy dolárov. GM po záchrane získala posmešnú nálepku „Government Motors“, z krízy sa však zotavila a udržala si pozíciu druhej najväčšej automobilky sveta za japonskou Toyotou.
Automobilka General Motors už vyplácala dividendy držiteľom prioritných akcií. Konkurenčný Ford, ktorý vládnu pomoc počas krízy odmietol, po takmer šiestich rokoch obnovil výplatu dividend v marci 2012 a minulý týždeň ju zvýšil o 25 percent.
GM vlani zvýšila celosvetový predaj o štyri percentá na 9,715 milióna vozidiel. Firma ťažila najmä zo silného dopytu v Spojených štátoch a Číne. Práve Čína zostáva pre GM trhom číslo jedna, firma tam do roku 2015 plánuje otvoriť štyri nové závody a zvýšiť ročnú výrobnú kapacitu na päť miliónov vozidiel. Pohybovala by sa tak na rovnakej úrovni s hlavným konkurentom Volkswagenom.