SPP mal vlani dvojtretinový podiel na trhu

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dosiahla v roku 2013 trhový podiel na úrovni 66 %.

07.01.2014 11:09
SPP
Slovenský plynárenský priemysel
debata

Plyn tak dodáva pre takmer 1,3 milióna odberných miest. Podnik v sledovanom období evidoval približne 30 tisíc prípadov, kedy sa spotrebiteľ rozhodol obnoviť pôvodnú zmluvu na dodávku plynu s SPP.

"Pričom v roku 2013 evidujeme návrat približne 9 tisíc zákazníkov,“ povedal hovorca SPP Peter Bednár. Firma pôsobí viac ako jeden rok aj na trhu s dodávkami elektriny. Doteraz sa jej podarilo uzatvoriť takmer 50 tisíc zmlúv so spotrebiteľmi najmä v segmente domácností.

Z hľadiska objemu celkovej spotreby považuje SPP slovenský trh s plynom za stabilný. Na vývoj celkovej spotreby má podľa dominantného dodávateľa plynu vplyv predovšetkým počasie v zimných mesiacoch, vývoj hospodárskej situácie na Slovensku aj v Európe, ale tiež pokračujúci proces racionalizácie energetickej spotreby na strane odberateľov. "Na slovenskom trhu s plynom pôsobilo v roku 2013 vo všetkých segmentoch vyše 20 hráčov z toho 9 aj v segmente domácností. Zákazníci si na jednej strane môžu vybrať z množstva ponúk, avšak čoraz väčšiu dôležitosť prikladajú atribútom ako spoľahlivosť, stabilita a serióznosť dodávateľa,“ dodal Bednár.

Minuloročný trh s plynom nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, charakterizoval podľa SPP pretrvávajúci prebytok ponuky nad dopytom, ktorý vo všeobecnosti udržuje nízke úrovne cien plynu na spotových trhoch, pričom pokračuje odklon vývoja cien plynu od vývoja cien ropy (tzv. decoupling). "V roku 2013 tiež pokračoval prudký rozvoj ťažby zemného plynu z nekonvenčných zdrojov v USA, čo malo priamy dosah na európsky energetický mix. Z dôvodu prebytku pri ponuke uhlia a súčasnej dotačnej politike obnoviteľných zdrojov ostáva zemný plyn aj naďalej v úzadí. Prispieva k tomu aj nepriaznivý ekonomický vývoj posledných rokov a silný dopyt po plyne v Ázii,“ konštatoval Bednár.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #SPP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy