V lotérii je zaevidovaných viac ako 36 miliónov bločkov

Vďaka národnej bločkovej lotérii sa zvýšila efektivita výberu daní. Platcovia dane z pridanej hodnoty (DPH) tak poctivejšie túto daň priznávajú. Priamy dopad bločkovej lotérie je však zatiaľ predčasné kvantifikovať vzhľadom na jej krátke trvanie. Informovalo o tom ministerstvo financií.

29.12.2013 12:28
debata (19)

„Viac transakcií teda prebieha oficiálnou cestou a menej transakcií v rámci čiernej, či sivej ekonomiky,“ priblížilo ministerstvo financií.

Do bločkovej lotérie sa aktívne zapája viac ako 430 tisíc ľudí. „V súčasnosti už máme viac ako 36 mil. prihlásených bločkov,“ informovalo ministerstvo. Pre rezort Petra Kažimíra to znamená, že každý z týchto ľudí sa stáva tzv. ľudovým daňovým kontrolórom, ktorý žiada vydanie bločku v prípade, že mu ho predávajúci nevydal. Ministerstvo v najbližších mesiacoch plánuje zverejniť analýzu bločkovej lotérie. „V najbližších mesiacoch zverejníme analýzu po spracovaní údajov. Oproti septembrovej prognóze zvyšujeme odhad daňových a odvodových príjmov v roku 2013 o 154 mil. eur, teda o 0,2 % hrubého domáceho produktu, a o viac než 350 mil. eur, teda 0,5 % HDP v rokoch 2014 až 2016. K vyššej prognóze prispel najmä zlepšený výber DPH, nové legislatívne opatrenia, ale napríklad aj spustenie bločkovej lotérie,“ uviedlo ministerstvo financií.

Hlavným prínosom bločkovej lotérie je jej edukačný potenciál, teda to, že je ideálnym nástrojom šírenia daňovej osvety. „Spotrebitelia si v prípade nevydania pokladničného dokladu uvedomia, že podnikateľ neodvádza dane, a tým okráda nielen štát, ale aj ich samotných,“ pripomenul rezort financií. Ak sa spotrebiteľom nepodarilo pokladničné bločky zahlásiť do lotérie, posielajú ich na kontrolu finančnej správe naskenované alebo nafotené.

Medzi najčastejšie dôvody podľa ministerstva financií občania uviedli, že im systém ohlásil neplatný daňový kód pokladnice (DKP). Finančná správa tieto podnety kontroluje priebežne. Približne v polovici prípadov kontrolóri skutočne zistili porušenie zákona.

Národná lotériová spoločnosť Tipos bližšie špecifikovala, že priemerne sa v jednom kole prvej šance doposiaľ zaregistrovalo 5,9 mil. bločkov. Dodala tiež, že priemerný počet zaregistrovaných bločkov na jedno kolo druhej šance je 109 bločkov na jednu vyžrebovanú pokladnicu z ôsmich. Pokiaľ hráč v národnej bločkovej lotérii získa výhru, nemusí z nej podľa zákona zaplatiť daň z výhry ani odvod zdravotnej poisťovni. Ide totiž o štátnu lotériu.

Ministerstvo financií ešte neočakáva ukončenie lotérie. „Národná bločková lotéria nie je časovo obmedzená, naopak, pripravujeme novinky, ktoré túto lotériu ešte viac zatraktívnia pre čo najväčší okruh spotrebiteľov,“ podotkol rezort financií.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #DPH #bločková lotéria #bločky