Plán výstavby diaľnic sa dá zvládnuť, tvrdí dopravný ústav

Plán ministerstva dopravy postaviť do konca roka 2016 vyše 133 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest a rozostavať ďalších 310 kilometrov je podľa Výskumného ústavu dopravného v Žiline reálny.

12.12.2013 14:51
debata (1)

Podľa generálneho riaditeľa ústavu Ľubomíra Palčáka je však dôležité predísť prieťahom verejného obstarávania pri výbere zhotoviteľa stavieb, v čom by mohla pomôcť nedávno schválená novela zákona o verejnom obstarávaní.

Analýza súčasného stavu výstavby a prípravy diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku, ktorú dopravný ústav vypracoval, upozorňuje aj na ďalšie riziká splnenia diaľničného sľubu súčasnej vlády. "Plán začatých a rozostavaných diaľnic na Slovensku v roku 2016 sa podarí naplniť, ak bude včas schválený a Európskou komisiou prijatý Operačný program Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 až 2020. Dôležité je tiež dokončiť proces prípravy PPP a urýchliť proces prípravy nových investičných projektov za účelom udržania kontinuity tempa výstavby,“ povedal na tlačovej konferencii v Žiline Palčák.

Aktuálne je podľa výskumného ústavu vo výstavbe či v procese súťaže na zhotoviteľa spolu 151,76 kilometra, z toho 102,81 kilometra diaľnic a 48,95 kilometra rýchlostných ciest. Analýza ústavu počíta s tým, do konca roku 2014 budú sprevádzkované deväťkilometrový úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov I., vyše 16-kilometrový úsek Dubná Skala – Turany a obchvat Žiaru nad Hronom, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R2. V rokoch 2015 až 2017 by sa podľa Palčáka malo postupne začať jazdiť aj po úsekoch Svrčinovec – Skalité, Hubová – Ivachnová, Jánovce – Jablonov II. a Fričovce – Svinia. „Aktuálne bola podpísaná zmluva so zhotoviteľom viac ako 11 kilometrov dlhého úseku Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorý by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2018,“ dodal generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline.

V procese verejného obstarávania je vyše štvorkilometrový úsek Žilina, Strážov – Žilina, Brodno s plánovaným začiatkom výstavby v roku 2014 a budúci rok by sa podľa Palčáka mala začať aj výstavba vyše 13,5 kilometra dlhého úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Z rýchlostných ciest sa aktuálne obstaráva takmer osemkilometrový úsek Zvolen, východ – Pstruša a takmer 11-kilometrový úsek Ruskovce – Pravotice.

V roku 2013 sa začalo s výstavbou 49,26 kilometra diaľnic a rýchlostných ciest. V roku 2014 sa má podľa Palčáka stavať na 12 úsekoch a odovzdaných má byť celkovo 31,17 kilometra diaľnic a rýchlostných ciest. Výskumný ústav dopravný tiež vyčíslil, že na výstavbe by sa malo počas roku 2014 podieľať priamo a v rámci pridruženej stavebnej výroby viac ako 20 tisíc pracovníkov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rýchlostná cesta #diaľnice #cesty