Železnice kúpili z Rakúska autovozne

V rýchlikoch a InterCity vlakoch sa pred Vianocami ešte nájde pár voľných miest. Osobný železničný prepravca pošle na trate navyše 15 posilových vlakov, a to päť InterCity vlakov, sedem rýchlikov a tri expresy.

, 12.12.2013 08:15
vlak, auto, autovlak, železnice Foto:
Zatiaľ šesť áut denne chcú železnice prepraviť medzi Bratislavou a Košicami.
debata

V piatok 20. decembra pred sviatkami pôjdu z Bratislavy na východ navyše tri rýchliky (o 14:41, 16:55 a 17:55), po sviatkoch pôjdu 1. januára takisto tri navyše, z toho dva IC vlaky a 6. januára sa doprava posilní o štyri rýchliky, jeden IC vlak a dva expresy.

Od nedele 15. decembra sa bude z Bratislavy na východ Slovenska dať každodenne prepravovať aj autovlakom. Konkrétne nočným rýchlikom Zemplín, ktorý odchádza z hlavného mesta o 23:40 a v Humennom bude o 8:34 alebo v opačnom smere odíde rýchlik z Humenného o 21:28 a do Bratislavy príde krátko po šiestej hodine ráno. Podmienkou je, aby cestujúci bol na stanici dve hodiny pred odchodom vlaku. Výhodou takéhoto spojenia je, že osobné auto sa vezie spolu so šoférom či posádkou a nestojí sa v kolónach.

Jednosmerný lístok na autovlak vyjde na 50 eur a v tejto cene je zahrnutá preprava šoféra a jeho auta. Ak cestujú dvaja, zaplatia 70 eur a štvorčlenná rodina zaplatí za cestu autovlakom 95 eur. Klasický cestovný lístok do druhej triedy rýchlika Bratislava – Humenné stojí približne 21 eur. Ak by sa zvolila cesta autom, 478 kilometrov dlhá trasa by sa dala zvládnuť za vyše päť hodín, diaľnica je však len po Žilinu, potom ďalej od Liptovského Mikuláša a za Prešovom chýba. Spolu s desaťdňovou diaľničnou nálepkou a pri započítaní účtenky za benzín vyjde doprava autom na 60 eur.

"Veríme, že nočný autovlak môže priniesť do istej miery víťazstvo nad individuálnou automobilovou dopravou,“ myslí si Jozef Schmidt, riaditeľ úseku obchodu v Železničnej spoločnosti Slovensko. Tri autovozne kúpil štátny prepravca od rakúskych železníc OBB, dva budú jazdiť a jeden bude záložný. Autovozne pojmú spočiatku šesť áut a neskôr železnice sľubujú desať áut. Už v súčasnosti sa dá autovlakom prepraviť z Košíc do Prahy. Záujem podľa železníc rastie a v tomto roku sa previezlo autovlakom 14-tisíc vozidiel. "Na začiatku budeme prepravovať autá do výšky 1 500 milimetrov na spodnej plošine autovozňa,“ dodal Schmidt.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #železnice #vlak
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy