Miliardár Kellner sa stiahne z firmy, ktorá získala SPP

Skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera predá svoj ​​podiel v spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá na Slovensku od Nemcov a Francúzov kúpila väčšinový podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP).

08.12.2013 21:33
debata (23)

Od zvyšných akcionárov Daniela Křetínskeho, Patrika Tkáča a J&T za neho dostane zhruba 1,1 miliardy eur. Informovali o tom servery Motejlek.com a Lidovky.cz.

Kellnerova skupina do EPH vstúpila v roku 2009 za zhruba tri miliardy českých korún, svoju investíciu teda zdesaťnásobí, píšu Lidovky.cz.

Transakcia zatiaľ nebola podpísaná, ale aktéri o nej podľa serverov uzavreli dohodu. Miliardu eur dostane PPF za akvizíciu 40 percent, zvyšok bude predstavovať vyplatenie všetkých úverov, ktoré PPF holdingu poskytla. Akcionári sa podľa Motejlek.com zhodli na tom, že férová cena EPH je zhruba 2,5 miliardy eur.

Lidovky za najpravdepodobnejší scenár označujú to, že podiel PPF zhruba v pomere pol na pol kúpia zvyšní dvaja akcionári EPH. J&T by tak v EPH získala po mnohých rokoch väčšinový podiel a Křetínský, ktorý spoločnosť manažérsky riadi, by vlastnil takzvanú blokujúcu minoritu. Holding by mal naďalej riadiť Křetínský. Lidovým novinám to potvrdili vysoko postavení predstavitelia dotknutých spoločností aj zdroje z bankových a energetických kruhov.

„Žiadna dohoda o tejto transakcii nie je podpísaná, preto nemá zmysel komentovať špekulácie,“ povedal k tomu Křetínský.

Energetický a priemyselný holding zahŕňa vyše 30 podnikov, ktoré pôsobia v ťažbe uhlia, výrobe elektriny a tepla, distribúcii tepla a obchodu s elektrinou a plynom. EPH je najväčším dodávateľom tepla v Česku a druhým najväčším dodávateľom elektriny v Česku.

Na Slovensku je lídrom odvetvia plynu, keď prostredníctvom SPP pokrýva prevažnú časť plynárenského reťazca od prepravy a distribúcie plynu až po maloobchodný predaj plynu a jeho skladovanie. V tomto roku EPH kúpila 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle od firiem E.ON (Nemecko) a GDF Suez (Francúzsko). Materskú spoločnosť SPP po dohode s EPH prevzal štát, EPH si zachovává 49-percentný podiel v dcérskych firmách SPP, ktoré se zaoberajú distribúciou plynu, teda SPP-distribúcia a Eustream.

Svoju pozíciu na Slovensku spoločnosť EPH posilnila aj kúpou 49 percent akcií Stredoslovenskej energetiky (SSE), druhého najväčšieho distribútora elektriny na Slovensku, od francúzskej energetickej spoločnosti Electricité de France (EDF). Transakce za približne 400 miliónov eur bola dokončená v novembri.

Tržby EPH sa vlani zvýšili o desať miliárd na 35,75 miliardy českých korún. Väčšina príjmov holdingu pochádzala z predaja elektriny, uhlia, tepla a zemného plynu. EPH vlani vo svojom hnedouhoľnej bane Mibrag vyťažila 18,7 milióna ton uhlia, v čiernouhoľnej bani PG Silesia 0,8 milióna ton uhlia.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #SPP #EPH