Daň sa má zaviesť na finančné transakcie a majú ju platiť banky, ktoré ju môžu však preniesť na ľudí. Myšlienkou novej dane je získať od finančných domov späť peniaze daňových poplatníkov, ktoré sa použili na pomoc bankovému sektoru počas finančnej krízy. Po právnej analýze členských krajín Európskej únie sa však projekt zastavil. Údajne bol v rozpore s medzinárodným a európskym právom. Nová analýza však tvrdí, že transakčná daň je legálna, v poriadku a budúci týždeň o nej budú rokovať zástupcovia 11 krajín EÚ.
Finančné transakcie na obchod s akciami, dlhopismi a finančnými derivátmi sa majú zdaniť sadzbou 0,1 percenta a EÚ si od nej sľubuje ročne vyzbierať až 35 miliárd eur. „Na základe analýzy Komisia dospela k záveru, že navrhovaná smernica (o dani z finančných transakcií) je v súlade s medzinárodným colným právom aj európskym právom,“ uvádza sa v správe, ktorú získala agentúra Reuters.
Zavedeniu dane sa banky bránia. Upozorňujú, že daň sa môže premietnuť napríklad do sadzieb hypoték. Daň z finančných transakcií sa snaží presadiť najmä Nemecko a podporujú jú aj vlády Francúzska, Talianska, Španielska, Rakúska, Portugalska, Belgicka, Estónska, Grécka, Slovinska a Slovenska. Proti dani sa jednoznačne ohradila Veľká Británia.