Nový grafikon prinesie viac vlakových spojov

Od polovice decembra bude významne posilnená vlaková doprava na tratiach na území celého Slovenska, zmeny v taktovom grafikone z dielne ministerstva dopravy prinesú cestujúcim viac spojov. Informoval o tom hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

05.12.2013 14:33
debata (1)

"Po niekoľkoročnom poklese výkonov v železničnej doprave sa obyvatelia konečne dočkajú zahustenia spojov, pretože objem odjazdených vlakových kilometrov zvýšime o takmer 535-tisíc,“ uviedol minister doprav Ján Počiatek. Zároveň dodal, že toto zvýšenie pocítia cestujúci na celom Slovensku, pretože ministerstvo počíta s posilnením dopravy hlavne v regiónoch.

Viac ako pol milióna vlakových kilometrov získajú cestujúci predovšetkým zahustením dopravy a predĺžením trasy viacerých spojov. Okrem iného pribudnú aj nové víkendové spoje. Vlaky, ktoré premávali len v niektorých dňoch, tak budú po novom jazdiť každý deň. „Predĺženie trasy vybraných spojov zase umožní s minimálnymi nákladmi rozšíriť dopravu a zlepšiť dostupnosť vlakovej dopravy vo vybraných lokalitách,“ poznamenal Kóňa. Zlepší sa aj nadväznosť spojov, čo výrazne pocítia napríklad cestujúci v Žilinskom kraji.

Priemerný čas v dôležitých prestupných smeroch v mestách Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany by sa mal skrátiť na 11 minút. Výrazne sa zlepší vzájomné previazanie spojov aj na východe Slovenska. Napríklad na trase Prešov – Lipany pribudne spoj. „Znamená to, že na tejto trati bude denne jazdiť 22 vlakov,“ vysvetlil pre agentúru SITA hovorca rezortu.

Najvýraznejšie bude vlaková doprava posilnená v úsekoch Bardejov – Prešov, Košice – Čierna nad Tisou, Košice – Lipany, Nové Mesto nad Váhom – Žilina, Nové Zámky – Zvolen, Topoľčany – Nové Zámky, Topoľčany – Prievidza a Trnava – Galanta.

V Žilinskom regióne sa rezort najviac zameral na zlepšenie nadväznosti spojov a skrátenie čakania na prípoje. V prestupných uzloch, ako sú Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany, sa budú vlaky zbiehať a rozbiehať na viac smerov tak, aby ľudia mohli prestúpiť na ktorýkoľvek iný smer a čakali v dôležitých prestupných smeroch v priemere 11 minút. Zo Žiliny pribudne po jednom vlaku na všetky smery, teda na Čadcu, Ružomberok, Púchov a cez víkendy aj na Rajec. Výrazne sa zlepší nadväznosť spojov na trase Vrútky – Horná Štubňa – Prievidza – Topoľčany – Nitra. Pôjde o viac kratších spojov, pričom prestupy budú maximálne do 15 minút. „Celkovo cestujúci na tejto trase ušetrí po novom až 1,5 hodiny času oproti súčasnosti,“ priblížil Martin Kóňa. Na trase Prešov – Lipany v Prešovskom regióne pribudne jeden spoj, celkovo 11 vlakov za deň, a to každým smerom. Bude zavedený 2-hodinový takt dopravy, ktorý zatiaľ chýbal. Vlaky budú jazdiť pravidelne v rovnakej minúte s odstupom dve hodiny.

V Banskobystrickom regióne pribudne nový vlak s odchodom z Banskej Bystrice o 19:42 a s príchodom do Brezna o 20:49, ktorý umožní dochádzať domov zdravotníckemu personálu zo zmien v nemocnici. Ranné vlaky na trase Banská Bystrica – Zvolen, a opačne, sa posunuli tak, aby mohli ľudia lepšie dochádzať do Vlkanovej do priemyselného parku a stíhali rannú zmenu s väčšou časovou rezervou. „Zlepšili sme tiež nastavenie školských vlakov zvážajúcich deti do škôl v Brezne,“ doplnil Kóňa pre agentúru SITA. Medzi Pezinkom a hlavnou stanicou v Bratislave pribudne desať nových vlakov v každý pracovný deň, posilnené budú spoje predovšetkým počas rannej a odpoludňajšej dopravnej špičky. Pezinok bude východiskovou železničnou stanicou nových vlakov, aby bol zabezpečený dostatok miesta pre cestujúcich z tejto oblasti. V Nitrianskom regióne na úseku Galanta – Trnava budú všetky vlaky vedené v dennom režime, odstránia sa víkendové obmedzenia. Celkovo rezort zavedie osem vlakov počas víkendov

1 debata chyba
Viac na túto tému: #železnice #vlaky #grafikon