Fico láka na Slovensko čínsku banku a ponúka stavbu hydroelektrárne

Slovenský premiér Robert Fico potvrdil čínskemu predsedovi vlády záujem o úzku vzájomnú spoluprácu vo viacerých oblastiach, najmä však v ekonomickej.

27.11.2013 06:54
debata (40)

Stalo sa tak v rámci vrcholného stretnutia lídrov 16 krajín strednej a východnej Európy s predsedom čínskej vlády Liom Kche-čchiangom v rumunskej Bukurešti.

Fico novinárom priblížil veľký záujem oboch zúčastnených strán o vzájomne výhodné projekty a veľký čínsky záujem hľadať obchodných partnerov na starom kontinente. Poukázal pritom na zámery najľudnatejšej krajiny sveta preinvestovať za 20 rokov 10 miliárd dolárov (7,4 mld. eur), vytvorenie špeciálneho strediska v Pekingu alebo investičného fondu v hodnote 500 miliónov eur v Luxemburgu.

Fico v tejto súvislosti na bilaterálnom stretnutí s čínskym lídrom požiadal o príchod čínskej banky na slovenský trh, navrhol zriadiť v Bratislave stále zastúpenie špeciálneho orgánu pre podporu zahraničného obchodu a uistil svojho náprotivka aj o záujme Bratislavy o projekt vybudovania veľkej vodnej elektrárne. O ňom už podľa premiéra intenzívne rokujú veľké slovenské a čínske firmy.

„Kto bude obchádzať Čínu, robí chybu. Čína je veľmi aktívna, ponúka finančné krytie rôznych projektov… a má eminentný záujem,“ povedal novinárom Fico, ktorý sa nevyhol ani otázke, či prítomní lídri načrtli aj tradičnú tému dodržiavania ľudských práv v najľudnatejšej krajine sveta.

„Nech je to ktokoľvek na svete, nech je to akokoľvek silný premiér… vždy po tom červenom koberci v Pekingu prejde a hľadá biznis… Nemajme preto ideologické okuliare,“ dodal a podotkol, že Slovensko nerobí jednosmernú politiku.

Fico zároveň potvrdil všeobecný konsenzus na každoročnom stretávaní sa premiérov 17 krajín, s tým, že v roku 2015 by sa mohlo na Slovensku v rámci tejto iniciatívy konať fórum o inováciách za účasti všetkých 16 európskych krajín a Číny. Slovenský líder v tejto súvislosti pozval svojho čínskeho náprotivka na budúcoročnú návštevu.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #elektráreň #Robert Fico #Čína